Dokud nás smrt nerozdělí

Česko-německá romance

Probíhalo to mizerně. Do půl hodiny jsme se museli spakovat, sebrat svých třicet kilo a vypadnout. Manžel byl pryč, tak jsem musela balit sama. Nemělo cenu brát moc věcí, stejně nám je všechny ukradnou. Byl květen, hodila jsem na sebe dvoje šaty, kožich, vzala do ruky bochník chleba, kus špeku a už jsem šla.

Když se paní Růžena Hummelová-Šroufková vdávala poprvé, bylo jí úplně jedno, že si bere Němce. Bydlel v sousední vesnici a jí se líbil, že má figuru, zná svět a umí spoustu věcí. Nejen v Dolním Radíkově a nejen holky před svatbou si tenkrát na jaře 1936 myslely, že to pro život stačí. Omyl vyšel najevo už za necelé tři roky.

Běžná kariéra

V době mnichovské mobilizace narukoval Rudolf Hummel k československé armádě. Jediný ze všech čtyřiačtyřiceti německy mluvících branců Dolního Radíkova. Zbytek šel přes čáru za Henleinem. Z říše potom k paní Růženě dorazil stručný vzkaz: až se vrátíme, bude zrádce viset.Pro české úřady ovšem loajální Hummel nebyl ničím víc než nespolehlivým německým živlem. Jako takový si celou krizi odsloužil v trestné rotě na jižním Slovensku. Navíc uměl dobře česky, což vzbudilo podezření. Někdo ho udal, že je ve skutečnosti Čech, který se „zrádně přidal k Němcům“. Od té doby se měl ještě hůř než ostatní muklové.V březnu 39 připadl Dolní Radíkov říši a Rudolfa H. čekala nevyhnutelná kariéra: nástup k wehrmachtu, polské a francouzské tažení, východní fronta,…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Ivan Lamper

editor

Ivan Lamper
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2090

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte