Jedna nebo dvě měny

Jednotná měna předpokládá vzájemnou důvěru

Když ekonomové vypadnou z role, hovoří se o penězích jako o krvi tržní ekonomiky. Existují země s tvrdou měnou a země, kde finančními tepnami teče jenom voda. Tvrdost měny určuje důvěra k její stabilitě. Peníze se proto dají výstižněji přirovnat k jazyku, jehož ohromná moc také závisí na něčem tak zranitelném, jako jsou konvence. Ostatně peníze s jazykem úzce souvisejí, protože komunikace se podílí na vytváření důvěry, ale stejně snadno ji také může zničit.

Měna jako komunikace

Kdyby lidé museli směňovat tak říkajíc všechno z „ruky do ruky“, vrátili bychom se rychle do prvobytně pospolné společnosti. Peníze - stejně rychle jako řeč - umožňují překonat naši vázanost na situaci „zde a nyní“. S nimi není nutné, aby se na jednom místě vždy scházeli dva lidé, kteří mají právě to zboží, které oba potřebují. Peníze dovolují zhodnocovat minulou práci v přítomné směně a tím základ budoucí všestranné prosperity společnosti. Podobají se tedy jazyku, který umožňuje lidem zhodnocovat minulé zkušenosti, zahrnovat do přítomnosti celý svět a vymýšlet plány do budoucna.Trh v ideální podobě nikde neexistuje. Kde se však jeho principy v podstatě uplatňují, dochází k ekonomickému rozvoji. Vládne zde neviditelná ruka, která relativně dokonale slaďuje úsilí všech subjektů. Proto stojí za to tržní instituce neustále přizpůsobovat měnící se situaci a tím obnovovat důvěryhodnost měny a stabilitu smluv…

v30.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v30.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte