Už nebude žádné zítra

Zpravodaj Respektu na frontě v severní Bosně

Třicet kilometrů cesty z Bosanského Brodu do Derventy, kudy probíhá linie fronty, lemuje řada opuštěných domů. Asi tři čtvrtiny z nich jsou zničeny zásahem granátu nebo ohněm. U některých stojí auta, do nichž ti srdnatější obyvatelé nakládají vše, co nestačili odvézt dříve. Podobným autem se vezu i já. Muž za volantem bydlí, stejně jako většina ostantích, už řadu týdnů v sousedním Chorvatsku.Ujíždíme dál. Po pravé straně se mezi stromy vine řeka, která zhruba odděluje místní srbské vesnice od chorvatsko-muslimských. Ani Srbové, jednotlivě usedlí v místech, kudy právě projíždíme, většinou neriskovali a zmizeli do bezpečí. Podobná situace je i v samotné Derventě, v níž jsou na „srbském“ břehu ještě kasárna armády.

Stále stejná historie

Zastavujeme před policejní stanicí, kde se musím ohlásit. Na zdi visí letáček s výzvou ke všeobecné mobilizaci vyhlášené 108. brigádou Chorvatské rady obrany (HVO), jíž podléhají všichni muži od 18 do 60 let. Kdo opustil oblast po 25. březnu a na výzvu se nepřihlásí, bude považován za zrádce a bude s ním jako takovým nakládáno … 25. březen znamenal v širokém okolí začátek války. Silnici, po které jsem právě přijel, tehdy náhle přehradily minové zátarasy a kamióny Jugoslávské armády (JA) a většina obyvatel ve zmatku uprchla. Málokdo se vrátil.Co předcházelo, je zase jen historie, dávno známá odjinud. Předávání zbraní z armádních skladů místní…

v29.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 14 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v29.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 14 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte