Vstříc světu s budoucností

První transpersonální konference za zlatou oponou

David Steindl-Rast: „Pouze naše srdce může slyšet nový smysl.“

Na dvanáctou Mezinárodní transpersonální konferenci se sjelo do Prahy okolo stovky přednášejících - vědců, náboženských osobností a umělců z Ameriky, Evropy, Asie a Afriky. Jejich počet doplnilo několik českých kolegů. Během pěti dnů od 20. do 25.června každý z nich představil způsob svého myšlení, práce nebo tvorby hodinovým vystoupením. Člověk se tak mohl účastnit všech ohlášených akcí pouze v případě, kdyby se roztrojil.Na tak širokou prezentaci nejnovějších proudů ve vědě a náboženství ovšem není česká veřejnost připravená. Pestré spektrum bezprostředních reakcí na konferenci proto vedle rozpaků a úžasu zahrnuje rovněž nekritický obdiv (přecházející někdy až k mesiášskému komplexu nových přívrženců transpersonalismu) či naopak její vášnivé odmítání jako „služby Satanovi“.Samotná evidence různých aktivit té části transpersonálního hnutí, která se představila v Praze, byla velmi obtížná. Na pochopitelnou otázku, co vlastně spojuje intelektuální a duševní úsilí tolika originálních osobností, dává orientační odpověď téma konference: Věda, spiritualita a globální krize: vstříc světu s budoucností.

Mezi vědou a vírou

Transpersonální myšlení se zabývá náboženským rozměrem lidského života podle maximy francouzského filozofa Paula Ricouera: "Filozof musí vycházet z celé své zkušenosti - a k ní patří i…

v27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte