Daně jako nutné zlo

Výhody liberální daňové politiky

V Československu právě probíhá zcela zásadní a přitom i velice rychlá změna celé daňové soustavy. Naštěstí již jen do vzpomínek patří devadesátiprocentní odvody ze zisku podniků, které vybíraly všechny „lidovědemokratické“ vlády, aby mohly financovat obrovskou mašinérii Strany. V letošním roce se také konečně rozloučíme se zastaralým a nedokonalým systémem daně z obratu, který bude od roku 1993 nahrazen modernější daní z přidané hodnoty. Jako vždy v období prudkých změn celého systému lze relativně snadno ustavit takové podmínky fungování ekonomiky, které se v budoucnosti budou měnit jen s velkými obtížemi. Je tedy prospěšné porozhlédnout se, jak problematiku daní řešily a řeší ostatní země.

Vysoké daně - jed pro ekonomiku

V druhé polovině osmdesátých let převládl mezi ekonomy na celém světě - doufejme, že definitivně - názor: daně jsou nutné zlo a je potřeba držet je na co nejnižší úrovni. Vysoké daně totiž vždy deformují rovnovážné utváření cen. Tím dochází k neefektivnímu rozmísťování a využívání zdrojů, které má hospodářství k dispozici, mění se struktura investic a celá ekonomika se vychyluje z optimální polohy.Tyto následky vysokého zdanění však tvoří jen jednu (tu lépe viditelnou) část celého problému. Nezanedbatelné nejsou ani nepřímé vlivy: lidé se velkým daněním snaží uniknout, věnují obrovské množství energie a času na to, aby obelstili berní úřad, vzkvétá „stínová ekonomika“…

v27.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v27.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte