Čekání na zázrak

Polsko stále nemá stabilní vládu

Neúspěchem skončilo třítýdenní intenzívní jednání polských stran, jehož cílem bylo vytvořit novou vládní koalici. Přesto Waldemar Pawlak ujišťuje, že 1.července oznámí na zasedání parlamentu personální složení kabinetu. Nejbližší dny by měly přinést odpověď na otázku, zda koncepce nadstranické vlády, propagovaná prezidentem Walesou, má šanci na získání dostatečné podpory v Sejmu.5.června byla sesazena „vláda olševiků“ - jak Gazeta Wyborcza přezdívala kabinetu Jana Olszewského. Tato skutečnost a fakt, že polský parlament ještě téhož dne jmenoval do funkce premiéra předsedu Polské lidové strany Pawlaka, jsou prozatím kulminačním bodem v boji o moc mezi silami, jež se donedávna sdružovaly v tzv. postsolidaritním bloku. Zdá se, že tento tábor už v Polsku neexistuje. V současné době není totiž jediné heslo, pod kterým by se mohly strany vzešlé ze Solidarity sdružit.

Walesa kontroluje vnitro a obranu

Jmenování Pawlaka dává tušit, jak nepředvídatelné jsou události na polské politické scéně. Waldemar Pawlak, až doposud zapřisáhlý odpůrce projektu posílení prezidentské moci, dnes bez mrknutí oka souhlasí s kuratelou Lecha Walesy nad ministerstvy národní obrany a vnitra. Polská lidová strana (před „demokratickou metamorfózou“ Lidová strana), která zaujímala odmítavý postoj k politice premiéra Tadeusze Mazowieckého a dvakrát se snažila přivodit pád liberální vlády Jana Krzysztofa Bieleckého, se nyní…

v26.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 15 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v26.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 15 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte