Strach z hosta

Německá diskuse o právu na azyl

Slovo xenofobie označovalo v antickém Řecku výstřední duševní chorobu. Xenos totiž ve staré řečtině znamená nejenom cizí, ale také host, protože podle zvyklostí mediteránního pohostinství je cizinec především hostem. A kdo se bojí hosta, je blázen. Uvedená definice vztahu k cizosti a jinosti dnes beze zbytku neplatí nikde na světě, není vzdálená jen Němcům, ale právě mezi Rýnem a Odrou má přesně opačná tradice hlubší kořeny než v mnoha jiných zemích, vzhledem k relativně velice vysoké životní úrovni je zároveň absurdnější a v kontextu dějin tohoto století vyvolává nepříjemnější asociace.Před dvěma měsíci uspěly ve volbách do zemských parlamentů v Bádensku-Württembersku a Šlesvicku-Holštýnsku strany, jež usilují o přízeň voličů především xenofobními hesly. Dosáhly sice horších výsledků než například stejně laděná francouzská Národní fronta, ale každý rozumný německý politik dobře ví, že to, co může prezident Mitterrand, ještě dlouho neprojde - i přes příslovečnou „milost pozdního narození“ - kancléři Kohlovi. Debata o azylovém právu, respektive o nutnosti jeho redukce, táhnoucí se už mnoho měsíců všemi německými předvolebními kampaněmi, má proto dvě z hlediska vlastního objektu diskuse zcela nepodstatné složky: vnitropolitickou, s populistickými ohledy jednotlivých stran na přízeň voličů, a zahraničně politickou, která bere v úvahu liberální pověst sjednoceného a silného Německa v zesláblé Evropě.

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte