KSSS před ústavní soud

V Moskvě se chystá „norimberský“ proces

Když se ruští - tehdy vlastně ještě sovětští - komunisté ohradili proti zastavení činnosti KSSS a KS Ruska poté, co bylo prokázáno jejich aktivní zapojení do příprav srpnového puče, netušili, že se tento podnět obrátí proti nim. Příslušné Jelcinovy výnosy o zastavení činnosti komunistických stran pocházejí ze srpna a listopadu roku 1991 a ústavní soud přistoupil k jejich projednávání teprve letos 26. května. Podstatné však je, že soud se rozhodl spojit stížnost komunistů s žádostí tajemníka ústavního výboru ruského parlamentu Olega Rumjanceva, který navrhl, aby soud prohlásil samu KSSS za nezákonnou, ne-li zločineckou organizaci. Pak by Jelcinovy výnosy beze zbytku odpovídaly liteře a duchu zákona.

Stále platí Jelcinovy výnosy

Protest opozičních poslanců-komunistů byl vcelku logický. Podle jejich názoru byla totiž KS zbavena práva na obhajobu, neboť té brání skutečnost, že nebyla dosud oficiálně zpochybněna platnost Jelcinových výnosů. Podle poslance Valerije Zorkalceva znamená spojování obou otázek pokus vyhnout se řešení problému prezidentovy odpovědnosti. Sergej Šachraj, Jelcinův zástupce na procesu, který by se mohl stát za jistých okolností obdobou norimberského tribunálu, hodnotil rozhodnutí soudu kladně. Požádal však o desetidenní odklad, který má umožnit oběma zúčastněným stranám, aby prozkoumaly nové okolnosti a připravily nejvhodnější strategii.Borise Jelcina na…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte