Iluze Jiřího Dienstbiera

Postoj čs. ministra zahraničí k Srbsku

Minulé úterý (2. 6.) otiskly Lidové noviny článek „Iluze sankcí“, který se zabývá situací v Bosně a Hercegovině. Jeho obsah svědčí o neznalosti poměrů, a navíc budí ve čtenáři dojem, že stále hrozivější válka na Balkáně je neřešitelná. Kdyby byl autorem textu málo informovaný novinář, o nic by nešlo, avšak článek napsal československý ministr zahraničí Jiří Dienstbier.

Uznání ztlumilo konflikt

Na pováženou je už první ministrova věta: „Německá a středoevropská katolická politika prosadila uznání Slovinska a Chorvatska.“ To je vážné obvinění z úst státníka. Pravdou je, že německý ministr zahraničí Genscher se nejvíce zasloužil o uznání obou států (z nichž Chorvatskou je opravdu katolickou zemí). Jiří Dienstbier však zapomíná dodat, že německá a „středoevropská“ politika se jako první začala zasazovat i o uznání muslimské Bosny a Hercegoviny a že se už od 15. ledna (výsledky Badinterovy komise) staví rovněž za uznání Makedonie, tedy země, která má svou národní pravoslavnou církev. Takovou politiku lze tedy jen stěží označit za „katolickou“. Bez nadsázky můžeme říci, že úvodní věta Dienstbierova článku připomíná nejvíce ze všeho srbská hesla o německo-vatikánském protisrbském spiknutí; mohla figurovat jako hlavní titulek v některých bělehradských bulvárních novinách.Kontorverzní je i druhá věta článku: "Televizní záběry masakrů jitřily veřejné mínění všude. Ustoupily proto i…

v23.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v23.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte