Tvůrce ruské reformy

Jegor Gajdar navštívil Prahu

Michail Gorbačov obrátil SSSR naruby. Politicky. Pro hospodářství své velmoci neudělal téměř nic. Ekonomiku Společenství nezávislých států od loňského podzimu obrací naruby Jegor Timurovič Gajdar. Šestatřicetiletý ekonom, stoupenec chicagské školy Miltona Friedmana, přišel do Jelcinovy vlády jako ministr hospodářství a financí, aby v zemi pomohl prosadit tržní mechanismus. Cenová liberalizace z počátku letošního ledna - pěti i vícenásobné zvýšení cen základních potravin - mu však vynesla nenávist značné části obyvatelstva a těsně před sjezdem ruských poslanců padlo jeho ministerské křeslo za oběť konzervativnímu parlamentu. Jegor Gajdar dnes řídí reformu z postu viceprezidenta Ruské federace. Západ vidí v jeho politice konec prohlubující se paralýzy ruského hospodářství - šanci, že peníze, které poskytuje Rusku, už nebudou mizet jako v „černé díře“.

Memento ruského Ivana

Letos v březnu Gajdar šokoval svým rozhodnutím uvést do provozu jaderné elektrárny, které byly po černobylské tragédii zakonzervovány. Namátkové prověrky prokázaly poruchy na každém z kontrolovaných provozů, přitom stejné závady vedly k nedávné havárii v jaderné elektrárně Borovo Selo u Petrohradu. Ruský tisk se pozastavil nad oživováním nespolehlivých reaktorů, ale připouští, že Gajdar zjevně nemá na vybranou. Zatímco v USA činí rezerva výkonu energetických zařízení vždy nejméně 27%, Společenství je na nule a do jednoho…

v20.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 17 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v20.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 17 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte