Reálná moc demokratů

Ruská politická scéna po sjezdu poslanců

Bez zbytečné ironie lze říci, že 6.sjezd lidových poslanců Ruské federace skončil remízou. Dosažený kompromis je výhodný spíše pro síly, které jsou v Rusku označovány za demokratické a proreformní, o vítězství však lze hovořit jen stěží. Zcela jasně se ukázalo, že opozici a odpůrcům reforem nechybí sice disciplína, ale inteligentní vůdci. Označovat ukončený sjezd za drama je možné jen ve vztahu k důsledkům, které by vyplynuly z případného vítězství protireformistů. Ve všech ostatních parametrech připomínal mnohem více středověkou frašku či dokonce příběh z dávných mytologií.

Medvěd Jelcin

Hrdinou byl nepochybně prezident Boris Jelcin: na rozdíl od „otce přestavby“ Michaila Gorbačova dokázal - ačkoliv také zatížený aparátnickou minulostí - v dramaticky vrcholném okamžiku loňského puče odhodit legitimaci KSSS a dát se zcela do služeb nového Ruska. Již v boji o prezidentské křeslo, kdy proti němu stál sám „mistr machiavelismu a intrik“ Gorbačov, hlasovaly pro Jelcina milióny voličů ovlivněných jeho nedávnou rolí politického vyhnance a outsidera, na něhož se svrchu dívalo nejen sovětské vedení, ale i Západ. Jestliže Gorbačov byl a zůstává uhlazeným a lstivým politikem západního typu, Jelcin je spíše „medvědem“. Hraje sice tenis, má však značně daleko k machiavelismu a intrikánství. Snad právě tato „ruskost“ jeho obrazu způsobila změnu v přístupu Západu vůči ruskému prezidentovi.…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte