Jde o válečnou kořist

Neklid v Bosně a Hercegovině vyhovuje armádě

Dvanáctého dubna podepsali předáci tří národů Bosny a Hercegoviny příměří, a to v době, kdy se rozhořela občanská válka přesně podle známého scénáře. Srbové tam vyhlásili svoji mnohodílnou republiku a rozkouskovali nejenom zemi, ale pokusili se dělit i jednotlivá města - Sarajevo, Mostar a další. Srbské jednotky obsazují jednu obec za druhou - Bjeljina, Zvornik, Foča… Ve Zvorniku zajaly asi 3.000 civilistů, které stejně jako ve Vukovaru či jinde vydávají za členy ozbrojených skupin. S použitím těžkých zbraní útočí na desítkách míst Bosny a Hercegoviny, samostatného státu, uznaného zeměmi ES a řadou dalších (včetně ČSFR). Nelze věřit tomu, že podepsané příměří vydrží.

Za války je vyšší žold

Neklid na území Bosny a Hercegoviny vyhovuje nejvíce federální armádě. Důvody jsou jasné:1) Armáda potřebuje zázemí pro možnost opětného nástupu na Chorvatsko nebo aspoň pro eventuální ochranu srbských enkláv v Chorvatsku, které jsou dnes pod záštitou jednotek OSN.2) Na území Bosny a Hercegoviny je asi 60% kapacity předválečného zbrojního průmyslu Jugoslávie.3) Armáda potřebuje hospodářské zdroje pro vydržování svého i federálního systému. Ukázkou toho, jak ostatní doplácejí na srbskou válku, je například loňská bezúročná půjčka pro armádu se začátkem splatnosti za 5 let, a to při současné míře inflace, která činí podle srbského tisku snad až desítky tisíc procent!4) Pouze armáda může…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte