Chleba a čaj nebo horká voda

Arménie v podmínkách blokády a válečného ohrožení

Konflikt v Zakavkazsku pokračuje, navzdory podepsaným příměřím i mírovým iniciativám na všech úrovních. Stále jsou přepadávány a ostřelovány vesnice, bráni rukojmí a zabíjeni nevinní. V Arménii i v Ázerbájdžánu vznikají národní armády, do nichž se zapojují zběhové z řad vojska SNS, kteří si přinášejí i zbraně - včetně těžké techniky. Jako v každém ozbrojeném střetnutí i zde jsou nejvíce postiženi civilisté. V Respektu 10/92 jsme přinesli reportáž z ázerbájdžánské strany fronty v Náhorním Karabachu. Arménie je dnes ještě nepřístupnější než Ázerbájdžán, mimo jiné i kvůli ázerbájdžánské blokádě, a tak pro srovnání uvádíme názory občana druhé strany, jak je v telefonickém rozhovoru poskytla MAJA AZNAVERJANOVÁ, lékařka z Jerevanu, hlavního města Arménie.

Bojíme se války

Jak se vyrovnáváte s hrozbou války?Situace je bídná. Pořád na něco čekáme, bojíme se války, ale přece jen věříme, že k ní nedojde. Bohužel se všechno stále zhoršuje.Na kom záleží, aby se situace zlepšila?Všechno je to velice složité a spletité. Na jednu stranu si říkáme, že do karabašského problému se šťourat nemělo, na druhou stranu chápeme, že takhle to dál nešlo. Obávám se, že celou záležitost vyprovokovaly síly, které jsou od nás velice vzdálené. Nebýt Karabachu, celý scénář perestrojky mohl vypadat docela jinak.Kdy se tam přestane bojovat?Arméni se budou bránit do posledního dechu. Nikam…

v16.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v16.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte