Palestinská ambasáda v Praze

Těžká překážka na cestě k „vyvážené politice“

Poslední informace o Blízkém východě se týkají především dvou záležitostí - vývozu našich tanků do Sýrie a změny postojů palestinské delegace na mírových rozhovorech. Obě věci spolu souvisejí a měly by vést k určitým změnám československé zahraniční politiky, i když první z nich - dodávka tanků - byla vlastně záležitostí ryze vnitropolitickou. Známý problém zaměstnanosti ve slovenských zbrojovkách byl v polovině loňského roku prezentován tak, že syrský kontrakt vlastně vydělá na konverzi, rozsahem nepřekročí snižovanou výrobní kapacitu a navíc nám pomůže vymámit ze Sýrie dluh - zhruba jednu miliardu USD. Poslední argument byl pochybný od samého počátku, neboť Damašek za svou účast ve válce s Irákem obdržel od Saúdské Arábie dvě miliardy dolarů - a místo splátky svých závazků se rozhodl použít část těchto peněz k modernizaci armády.Neochota nazývat včas věci pravými jmény se týká i dalšího problému: přežívající formy palestinského zastoupení v Praze.

Koho zastupuje OOP

Praktické zkušenosti z uplatňování „vyvážené politiky“ vůči arabským zemím na straně jedné a státu Izrael na straně druhé ukazují, že diplomatické zastoupení tzv. Palestinského státu vyvolává více překážek než pozitiv. Důvodem je především skutečnost, že celá palestinská ambasáda fakticky zastupuje pouze jedinou skupinu - Organizaci pro osvobození Palestiny. OOP se do své „reprezentační“ funkce v…

v14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte