Agenturní servis vlastní historie

Německo hledá vnitřní smír

Sepětí mezi minulostí a přítomností získává v dnešním Německu často roztodivnou podobu. Například proces s bývalým východoněmeckým ministrem vnitra Erichem Mielkem ukazuje, že při dnešním posuzování jeho činů je bližší a vzdálenější minulost zřejmě neslučitelná. Jak jinak lze chápat požadavek obhajoby, aby bylo nejprve zastaveno vyšetřování vraždy policistů z r.1931, z níž je Mielke důvodně podezřelý, a pak se prý teprve ukáže, zda je stařec schopen zavzpomínat na léta svého ministrování. Obojí najednou ale prý není možné. Sám Mielke nakonec setrval u své taktiky předstírání nepříčetnosti a při prvním stání projevoval zájem pouze o svůj klobouk.

Místo tribunálu agentura

S daným stavem se nechtěli smířit především představitelé nedávného východoněmeckého disentu. Tak dlouho diskutovali o možnosti vytvořit veřejný tribunál k přezkoumání stále živé minulosti, až začátkem března vykrystalizovala podoba a smysl této instituce. Zakládající výbor Fóra pro vyšetřování a obnovu, jak se organizátoři sami definovali, zahájil 22.března svou činnost: Fórum bude zejména zprostředkovávat informace a publikovat výsledky šetření místních iniciativ a zároveň má fungovat jako partner pro oběti, které zatím nenašly odvahu svůj případ zveřejnit.Přes významná jména v předsednictvu - například poslanci Ullmann (Aliance 90/Zelení) a Thierse (místopředseda SPD), wittenberský farář Schorlemmer či…

v14.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v14.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte