Vůle k budoucnosti

Konkrétní kroky čs.-německého narovnání

Některé překvapující historické obraty jsou jen kuriózní, některé poukazují na zásadní změnu mezinárodní situace a ohlašují zcela nový světový scénář. Většinou však zdaleka nejde o politickou akrobacii, ale spíš o to, že po letitém vykolejení, byť považovaném za správné a efektivní, se věci vracejí do normálu. O takový návrat usilovala i československo-německá smlouva o „dobrém sousedství a přátelské spolupráci“.

Přerušené kontinuum české historie

Dějiny Němců a Čechů byly - většinou v dobrém, někdy i ve zlém - po tisíc let navzájem úzce spjaty, a proto můžeme toto sepětí bez nadsázky považovat za normál. Byl zpochybněn až v minulém století, když nacionalismus přicházející ze západu převálcoval a zachvátil celou střední Evropu: ve dvounárodních Čechách musel vést ke katastrofě. Předcházela tomu ovšem skutečnost, že po Bílé Hoře ztrácely země Koruny české svou svéprávnost ve prospěch Vídně, stále více se stávaly provincií - a provincie rodí i provinciální myšlení.Meziválečný pokus (1918–38) o návrat k normálu se nezdařil, jeho základna byla příliš úzká. Na německé straně chyběl partner, protože Německo pokořené ve Versailles se připravovalo na revanš: v Hitlerovi našlo exekutora, který nechtěl porozumění národů uprostřed Evropy, ale jen moc, hegemonii vlastního národa, navíc se zátěží šílených rasových teorií minulého století. Československá strana byla zase součástí francouzského…

v11.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 16 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v11.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 16 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 3018

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte