V uplynulých týdnech rozvířila hladinu veřejného mínění v Maďarsku „podivná“ aféra s nákupem zbraní, která propukla v Jugoslávii. Začátkem ledna začaly totiž probleskovat zprávy, podle nichž Maďarsko dodalo do Chorvatska zbraně, a to mj. s cílem i takto napomoci rozpadu Jugoslávie. Počáteční tvrzení se postupem času proměnila v obvinění, a právem, neboť příslušní činitelé maďarské vlády, jejichž povinností bylo celou záležitost co nejrychleji objasnit, vše popírali nebo se snažili zamlžit podstatu. Ministr zahraničních věcí Géza Jeszenszky v prohlášeních, poskytnutých různým sdělovacím prostředkům, vše popíral více než týden.

V tisku, který má v Maďarsku téměř opoziční charakter, se objevila četná varování, že tato záležitost není žádná legrace. A to ani z hlediska současné evropské situace, ani z hlediska historických paralel. Pachatelé atentátu na jugoslávského krále Alexandra I. v Marseille na podzim roku 1934 a příslušníci chorvatského ustašovského hnutí byli totiž za tímto účelem vycvičeni v Jankapusztě na území Maďarska. Následovala maďarská agrese vůči Jugoslávii z roku 1941 a dovršením této tragické řady byla neuvážená politika, kterou Maďarsko v čele s Mátyásem Rákosim vedlo - na přání Stalina - vůči Titově státu.

Koncem ledna představitelé Maďarů žijících v Jugoslávii v různých sdělovacích prostředcích vyjádřili obavy, že aféra se zbraněmi může pro více než půlmiliónovou maďarskou menšinu znamenat nebezpečí. Dostalo se jim odpovědi, že vláda nemá…

v08.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v08.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte