Jeden a půl roku uplynulo od krvavých událostí na náměstí Tchien-an-men a v Pekingu nenápadně začaly politické procesy s organizátory demokratického hnutí. Konkrétní informace o procesech jsou zatím minimální, je však známo, že mezi souzenými je i Liou Siao-po, literární kritik, o němž se ve druhé polovině 80.let hovořilo jako o „nezkrotném černém koni“, který se ve svých nekompromisních soudech nezastaví před ničím.

Neveřejné procesy byly zahájeny bezpochyby po zralé úvaze - emoce vychladly, odpor národa se proměnil v apatii a pasivní čekání na to, až vymře vedení strany a státu; vlna rozhořčení ve světě odpadla a o slovo se znovu hlásí pragmatické zájmy hospodářské i politické. Katům z Tchien-an- menu se pomalu daří obnovovat dočasně přerušené kontakty se světem, USA znovu udělily Číně pozastavenou doložku nejvyšších výhod a především: svět má teď aktuálnější starosti.

Mezi těmi, kdo jsou dnes v Pekingu souzeni, je také Liou Siao-po (Liu Xiaobo), literární kritik a vysokoškolský učitel zatčený krátce po zásahu armády 4.června. Jeho osud, příznačný pro radikální část čínské inteligence, svým způsobem ztělesňuje osud čínské „perestrojky“ 80.let. Po nadšeném rozletu do světa přišlo hlubší pochopení podstaty čínského problému; pokus o jeho důsledné řešení však narazil na odpor stranických představitelů, kteří přes vnější ujišťování o modernizaci zůstávají svým myšlením v období nesmiřitelného třídního boje.

Liou Siao-po (nar.1955) patří ke generaci,…

v05.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v05.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte