Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Domov

Jak je ti Slovensko?

Jak je ti Slovensko?

Národní vyzrání anebo národní socialismus

Rok a půl jsme bombardováni příběhem-teorií o tom, jak národy podobně jako mládež dospívají a jejich maturitou je založení samostatného státu. Tuto teorii, kterou bez uzardění vyslovují politici i politologové, postupně přijímají stále vlažnější obhájci federace v obou republikách. Druhé vysvětlení slovenských záhad vykřičel světu nejprve poslanec Strýko a později poslanec a ministr Bakšay. Jedná se podle nich o nástup národního socialismu. Jsou tedy Slováci na dosah ruky od vrcholu svých národních aspirací, anebo se pohybují nad propastí nicoty, zvůle a těžko odpustitelné hanby? Těžko říci.

Vytvoření samostatného státu jako rituál přechodu

Příběh národního završení ve státu je přijímán všemi jako samozřejmý právě proto, že si půjčuje syžet z obecné zkušenosti dospívání a dovolává se nepochybného práva na sebeurčení. Podlehnou-li jeho sugestivitě velká společenství, mění se v sebesplňující předpověď. Lidé se začínají cítit oloupeni o národní důstojnost. Selektivní pozornost je vede k přesvědčení, že soužití ve společném státě je pro ně kulturně, politicky a ekonomicky nevýhodné. Roste jejich touha po vlivných místech a začínají podceňovat vnitřní i vnější nebezpečí. Svým jednáním podkopávají důvěru, která je potřebná ke společnému a vždy také trochu všednímu a strastiplnému soužití. Velmi prostá a velmi agresívní teorie národního vyzrávání skrytě odsuzuje mnohonárodní…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 21 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 21 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.