Pět minut po dvanácté

Lustrační zákon vstupuje v platnost

Je to už měsíc, co parlament přijal zákon o lustracích. Stále se kolem něj vede bouřlivá polemika: pomůže nově se rodící demokracii, či je pozůstatkem totalitního myšlení, které chce administrativním, plošným opatřením měnit tvář společnosti? Je nová moc tak slabá, že musí proti potenciálním protivníkům používat skupinového zásahu?Zákon rozhodl ve věci, na kterou se čekalo téměř dva roky. Je tak trochu mrtvě narozeným dítětem, přišel nejméně pět minut po dvanácté a ne ve zcela čisté podobě, ale aspoň že konečně přišel. Snaží se vyrovnat s fenoménem, který nejde jen tak přejít, přestože by mnoha politikům asi bylo dnes ze všeho nejpříjemnější nechat ho samovolně odumřít; s fenoménem, který se po dva roky periodicky hlásil o slovo a který, pokud by se v něm neudělalo jasno dnes, by se v pozměněné formě objevoval znovu a znovu.Proto i výroky o tom, že snad zákon ani nebude uskutečněn, jsou krátkozraké: bagatelizací se vážný problém ze světa nesprovodí, bude se s ním jen třeba potýkat později, v méně příznivém kontextu. O čemž svědčí třeba loňské zákonné opatření Federálního shromáždění, které mělo být nástrojem, jak z vedoucích míst odsunout zkorumpované nositele starého režimu, a které zůstalo v půli cesty.

Očista státních institucí

Zákon teď dává jasné pravomoci i rámec očistě státních institucí od aktivních pilířů starého režimu. Tito estébáci, agenti, partajní funkcionáři,…

v44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte