Jaderné výtopny

Plzeň jako pokusný králík

Náš jaderný program, který byl vlastně pouhou součástí atomové koncepce SSSR, počítal vedle budování jaderných elektráren na běžícím pásu i s využitím „jádra“ pro výrobu tepla. Místem jeho prvního uplatnění se měla u nás stát Mekka východoevropského atomu - Plzeň.V Plzni byl s touto vidinou cíleně budován rozsáhlý systém centralizovaného zásobování teplem. Nyní je napájen klasickými výtopnami, většinou spalujícími hnědé uhlí. Podle projektu, na němž se pracuje od r.1987, měly být na počátku příštího tisíciletí nahrazeny československo-sovětskou jadernou výtopnou.Sovětský svaz plánoval vyzkoušet svůj projekt na bázi zmenšených reaktorů VVER v Gorkém a ve Voroněži. Práce na těchto stavbách však byly zastaveny. Za této situace nabídla Úřadu města Plzně (ÚmP) svůj projekt jaderného reaktoru o výkonu 200 MW, vhodného pro centrální vytápění měst, firma Siemens Kraftwerk Union (KWU). Projekt se pokusila uplatnit v Německu, ale - neúspěšně.Spěchá se a důvody spěchu jsou známy. Siemens KWU je ochoten z poloviny hradit náklady spojené s výstavbou jaderné výtopny, ovšem za určitých podmínek. Svých 100 miliónů marek váže na bleskový průběh celé akce. Definitivní souhlas musí mít březnu až dubnu 1992, v druhé polovině roku pak chce zahájit vlastní výstavbu a v zimě 1995–96 by měl být reaktor podle představ Siemensu v provozu.

Plzeň není pokusná laboratoř

Proti snaze testovat v Plzni nevyzkoušený reaktor se…

v44.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 24 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v44.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 24 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte