Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Madridský otazník

Madridský otazník

Blízký východ před mírovou konferencí

„Proč taková sklíčenost?“ Tuto řečnickou otázku položil minulou středu na televizní obrazovce izraelský ministr zahraničí David Levy poté, co doprovodil Jamese Bakera z letiště do Jeruzaléma. Podeváté navštívil jeho americký kolega Blízký východ, aby proklestil cestu mírové konferenci. Měl za sebou těžký den: jednání se syrským prezidentem Asadem se protáhla až do večera, přesto si v jeruzalémském hotelu King David neodpočinul a ihned zahájil rozhovory se čtveřicí palestinských představitelů.David Levy v televizním interview dodal: „Sklíčenost není na místě. Izrael hledal příležitost k přímým rozhovorům s arabskými sousedy po celou svou novodobou historii a nyní se konečně naskytla.“ V podstatě má pravdu, jenže představy o regionální konferenci, která začne 30.října v Madridu, jsou velmi vzdálené tomu, co si americká administrativa a s ní celá izraelská veřejnost představovaly ve dnech euforie po válce v Zálivu. Tehdy se mluvilo o uzavření míru mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy, o ekonomické spolupráci, turistice, o společném řešení problémů životního prostředí a vody, která schází v celém regionu. Pomalu tečou vody Eufratu a Tigridu, ale velmi rychle se vrátily poměry, jaké panovaly před iráckou anexí Kuvajtu.

Saúdská Arábie

Saúdská Arábie, nejbohatší arabská země, se měla v Bushových představách stát spolu s Egyptem pilířem Nového uspořádání. Téměř bleskově však zapomněla na…

v42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte