Madridský otazník

Blízký východ před mírovou konferencí

„Proč taková sklíčenost?“ Tuto řečnickou otázku položil minulou středu na televizní obrazovce izraelský ministr zahraničí David Levy poté, co doprovodil Jamese Bakera z letiště do Jeruzaléma. Podeváté navštívil jeho americký kolega Blízký východ, aby proklestil cestu mírové konferenci. Měl za sebou těžký den: jednání se syrským prezidentem Asadem se protáhla až do večera, přesto si v jeruzalémském hotelu King David neodpočinul a ihned zahájil rozhovory se čtveřicí palestinských představitelů.David Levy v televizním interview dodal: „Sklíčenost není na místě. Izrael hledal příležitost k přímým rozhovorům s arabskými sousedy po celou svou novodobou historii a nyní se konečně naskytla.“ V podstatě má pravdu, jenže představy o regionální konferenci, která začne 30.října v Madridu, jsou velmi vzdálené tomu, co si americká administrativa a s ní celá izraelská veřejnost představovaly ve dnech euforie po válce v Zálivu. Tehdy se mluvilo o uzavření míru mezi Izraelem a jeho arabskými sousedy, o ekonomické spolupráci, turistice, o společném řešení problémů životního prostředí a vody, která schází v celém regionu. Pomalu tečou vody Eufratu a Tigridu, ale velmi rychle se vrátily poměry, jaké panovaly před iráckou anexí Kuvajtu.

Saúdská Arábie

Saúdská Arábie, nejbohatší arabská země, se měla v Bushových představách stát spolu s Egyptem pilířem Nového uspořádání. Téměř bleskově však zapomněla na…

v42.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 27 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v42.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 27 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte