Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

Dopisy

Vážená redakce,

Vážená redakce,

Nedávno jste uveřejnili článek týkající se bývalého šéfa StB generála Lorence a okolností, za jakých se ve vazbě seznamuje se svým spisem a s výsledky vyšetřování. V článku je doslovně uvedeno, že zákon umožňuje studovat spis po dobu, která je vymezena slovem „přiměřená“. Právníci jsou prý zajedno v tom, že dobu seznamování se spisem není možno omezit: neděje se tak v žádné civilizované zemi. Nikdo z právnických profesionálů není schopen vysvětlit, jak dlouho „přiměřená doba“ trvá a jaké má justice možnosti donutit obviněného, aby tuto dobu svévolně neprodlužoval.Chtěl bych Vás upozornit, že tyto problémy má náš právní systém zřejmě pouze s panem generálem Lorencem. Co se týče jiných obviněných, jsou ochránci zákona s výkladem hotovi velmi rychle. Já sám se nacházím na vazbě již od 16.10.1990, t.j. téměř rok. Přitom od února t.r. si mne nikdo ani nevšiml a byl jsem jaksi „ponechán osudu“. A to až do 16.září, kdy mi byl předložen spis a výsledky vyšetřování. Vyšetřovatel mi hned první den oznámil, že mi dává lhůtu 4 dnů (!) na prostudování spisu, který má přes 1.500 stran. Další maximálně 1 den jsme měli mít s obhájcem na návrhy případných doplňků k vyšetřování. Četl jsem spis nepřetržitě 7 hodin každý den a prostudoval jsem v průměru 20–25 stránek za hodinu. Každý si může spočítat, kolik stran jsem stačil zvládnout. Ke skutečnému seznámení bych potřeboval nejméně 10–14 pracovních dnů. Já četbu přerušil čtvrtý den: to přede mnou ještě byly 2…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].

  • Autor: Respekt

Předplaťte si Respekt

Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání a také do všech vydání od r. 1990.