Na palubě s temelínem

Jaderné elektrárny na cestě k prosperitě

Václav Havel, a podobně i premiér Marián Čalfa, prohlásili, že v otázce jaderných elektráren by měli rozhodnout odborníci. Jde však o to, kteří. Československá komise pro atomovou energii (ČSKAE), podřízená Federálnímu výboru pro životní prostředí ČSFR, Mezinárodní agentura pro atomovou energii, odborníci firem Westinghouse, Siemens i z Halliburton NUS Corporation jsou na jaderné energetice a jejím rozvoji existenčně závislí. Nelze se jich tedy ptát, zda jaderné elektrárny stavět či nestavět. Otázka a odpověď na ni leží za hranicemi jejich obzoru. Nikdy neřeknou: nestavte jaderné elektrárny, jsou nebezpečné.V tomto světle je třeba znovu zvážit například i opodstatněnost další výstavby jaderné elektrárny Temelín. Komise, složené z odborníků výše jmenovaných a jim příbuzných institucí, které posuzovaly bezpečnost Temelína (a Jaslovských Bohunic), totiž tvrdí - jak jinak -, že tyto elektrárny jsou bezpečné.

Mýtus levné energie

Na tiskové konferenci v Bratislavě po summitu Vranitzky-Čalfa prohlásil ministr Vladimír Dlouhý jasně: „Musíme počítat se stejnými náklady, budeme-li pokračovat v jaderném programu, čistě spalovat uhlí, nebo energii dovážet. Rozhodnutí o dalším vývoji naší energetiky zjevně nebude rozhodnutím ekonomickým, ale politickým.“ Přesto se energetikům z ministerstva hospodářství ČSFR podařilo veřejnosti vnutit mýtus o nejlevnější jaderné energii.Federální vláda se…

v36.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v36.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte