Při svém hledání podoby česko-slovenského soužití (Vyberte si model, Respekt č.10) probírá Bohuslav Blažek nejdříve dva modely psychologické - rozvod a útěk z domova - a zavrhuje je, protože oba vzbuzují u jedné ze stran pocit uraženosti. Třetí model, označený pojmem „salámová taktika“ a charakterizující postup slovenské reprezentace, autor rovněž odmítá. Čtvrtý předkládaný model, komunistický, „založený na myšlence, že lid obou zemí se navzájem převážně miluje a pouze zločinná vládnoucí třída jej žene do konfliktu“, diskvalifikuje již použitým slovníkem. Jako východisko z hrozícího modelového vakua nabízí myšlenky etologa Konrada Lorenze, který „ve své knize O agresi doporučuje, aby se lidé sousedících národů mezi sebou co nejvíce osobně stýkali. Takoví lidé pak po sobě velice nesnadno střílejí“.

Nejsem asi jediný, kdo cítí, že tady sáhl autor trochu vedle. Příchuť absurdity v sobě má nejen představa masových výletů za poznáním slovenské duše, ale naštěstí i představa partyzánů na řece Moravě. Češi a Slováci spolu podle mne ve většině oblastí života vycházejí docela obstojně. Pro jugoslávskou analogii tu chybí historie krvavých srbsko- chorvatských vztahů i nikomu nezodpovědná ústřední vláda. Náš problém je jinde.Vodítko k němu zmínil sám autor, když salámovou taktiku přisoudil nikoli Slovákům, nýbrž výslovně slovenské reprezentaci, a upozornil na neschopnost české reprezentace tuto taktiku prohlédnout. Pak na to ale zapomněl…

v31.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v31.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte