Gorbačovova schopnost registrovat a trestat urážky je, zdá se, ryze selektivní. Dopouští-li se vážných insinuací vůči prezidentovi generál Makašov či ještě výrazněji plukovník Alksnis, mlčí Gorbačov jako ryba. O to zřetelnějši pak dá průchod nevoli, vysloví-li třeba podnikatel A.Tarasov jen hypotézu o prodeji Kurilských ostrovů. A tak jsou za urážku „cti a důstojnosti prezidenta“ postihováni jen ti, kteří se tak či onak ztotožňují s demokratickým hnutím. Na Gorbačovův politický smeč nahrál v posledních dnech B.Jelcin, když ve svém televizním vystoupení požadoval prezidentovo odstoupení a předání moci do rukou dosud se konstituující Rady federace. Gorbačov toho také neopomenul využít.

Jeho cesta do Běloruska nebyla nikterak náhodná. Bělorusko je v současné době pokládáno za nejklidnější a také nejposlušnější svazovou republiku, v níž si partokratické struktury uchovaly téměř beze zbytku vedoucí pozice. Právě v Minsku tedy mohl M.Gorbačov vyslovit své postperestrojkové krédo. Obvinil demokraty nejen z ekonomického kolapsu, ale naznačil také možné souvislosti mezi negativními dopady jejich počínání a jejich častými cestami do zahraničí. Opět se vynořil staronový symbol „vnějšího nepřítele“. Vypořádal se současně i se svými včerejšími spolupracovníky - ekonomy Petrakovem, Šatalinem a dalšími. V programovém vystoupení v Minsku tedy byl nepřítel zcela konkrétně označen: jsou jím demokraté. Sotva však lze předpokládat, že by Gorbačov nechápal, že Alksnis, Makašov a další…

v10.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v10.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte