v09.jpg

1990/9

Koupit vydání
v08.jpg Vydání 2.–9. 5. 1990 v10.jpg Vydání 16.–23. 5. 1990
Domov
Pro koho jsou dělníci grázlové Petr Janyška Rozhovor s autory výzvy ČKD polovodiče. Slovo k tezím volebného programu KSČ Respekt Před krátkou dobou byly publikovány Teze volebního programu KSČ. Je to velmi přitažlivý a hluboce lidský program. Když ho přečtete, téměř pocítíte touhu vstoupit do strany, která s takovým programem předstupuje před veřejnost. Jeden za všechny ... Jaroslav Spurný Čtyřicet let vlády socialismu v naší zemi se tiše hovořilo o partyzánech a odbojářích, kteří nikdy partyzány a odbojáři nebyli, a přesto zastávali nebo zastávají význačné funkce ve Svazu protifašistických bojovníků. Černí baroni a bílá místa Jan Brabec Smutně proslulé útvary československé armády, vzniklé po Únoru 48 - Technické prapory (TP) a Pomocné technické prapory (PTP) - nemají přes publicitu posledních měsíců v povědomí občanů této země řádné umístění. Žhář Jan Brabec V rámci široce koncipovaného plánu komunistů na konečné zúčtování s opozicí (akce Norbert) byla na jaře minulého roku vykonstruována causa "záškodnictví". Předložte občanský průkaz! Jaroslav Spurný V nejbližší době má být ve Federálním shromáždění projednán návrh zákona o Federální kriminální policii a zákon o Policejním sboru. Na návrhu pracovala příslušná ministerstva vnitra. Odmítl jsem potopit loď Lukáš Marvan Odmítl jsem potopit starou loď..," byla jeho první věta po mé otázce, proč podává trestní oznámení na ministra dopravy. Jak jsme s komunisty slavili 1.máj Miloš Tancibudek Jak se zmínilo Rudé právo na titulní straně svého plátku, ve Vokovicích bylo při májové veselici dost času i místa pro diskuse, dokonce i před areálem Vysoké školy politické.Před areálem se diskutovalo ne snad proto, že by uvnitř nebylo dost místa, jak by se na první pohled mohlo zdát, ale protože nás pořadatelé dovnitř nepustili. Je to krize Respekt Agresivitou střetů skinheads a jiných skupin s Romy a Vietnamci jsme se již v minulých číslech zabývali. K žádnému zlepšení dosud nedošlo.
Zahraničí
Ještě k požáru ve Varšavě Respekt Vyšetřování nedělního požáru v bytě redaktora Gazety Jerzyho Jachowicze pokračuje. Žádné nové okolnosti však nebyly zjištěny. Jak jsme již informovali, manželka našeho redakčního kolegy Maria Jachowiczová, přezdívaná Iša, zahynula a patnáctiletá dcera Káťa leží s těžkým zraněním v nemocnici. Výročí masakru na náměststí Tchien-an-men Barbara Veselá Blížící se výročí masakru na náměstí Tchien-an-men soustřeďuje světovou pozornost k politickému vývoji v Číně. V návaznosti na konferenci v Berlíně byl na 27. a 28.duben svolán do Vídně seminář zástupců zemí Východní Evropy a Číny, pořádaný vídeňskou univerzitou. Interfórum '90 - čínský exil na mezinárodní scéně Marek Hlupý 20 - 23.4. se v Berlíně konala 1.konference Interfóra za demokracii a lidská práva, svolaná z iniciativy Federace za demokratickou Čínu (FDC) a německého Nového fóra. Den blokády Ivan Š. Krýsl Prolog - Žemaitisovo náměstí, 3.květnaKdyž jsem po sedmé hodině odcházel z Václavského náměstí, slyšel jsem hlasy. Že máme dost vlastních potíží (zřejmě tahanice o majetek KSČ nebo případ Sachergate). Salvador a světová veřejnost Michaela Freiová Deset let už trvá občanská válka v Salvadoru. Na jedné straně Američany podporovaná vláda, na druhé straně guerilly, cvičené a živené Kubou a ortegovskou Nikaraguou.
Kultura
Ještě trochu živý ukradený Alena Bláhová Před několika dny skončila v pražském ÚLUVu výstava nazvaná Česká alternativa. Ještě v době zcela nedávné se výstavy podobného druhu pořádaly na půdách, v opuštěných lomech či na dvorcích pražských činžáků. Architektura, paměť, samostatnost Vladimír Kosík, Petr Kolka Jako architekti jsme toho názoru, že je třeba okamžitě skončit s typizací celých (hlavně obytných) domů, které pak jako identická monstra, která se vymkla kontrole svých tvůrců, obkličují historická jádra českých a slovenských měst. Betonová flóra Tomáš Míka Dne 16.3.1990 promluvil pan primátor Kořán k poslancům NVP a nabádal je, aby se rozhněvali. Vztek je prý nejlepší hnací silou, jen rozhněvaný poslanec může něčeho dosáhnout.
Rozhovory
Nemáte konkrétní programy Zbyněk Petráček Úvodem by mě zajímala politická situace v Maďarsku po volbách, když už se tvoří vládní koalice. Jaké se naskýtají perspektivy pro budoucí vládu a její funkci a jaké pro Svaz svobodných demokratů?
Komentáře
Dostihy novin Bohuslav Blažek Není tomu tak dávno, co se vyplatilo - až na to, že se člověk před sousedy styděl - odebírat Rudé právo. Odstíny, v jakých se ostatní deníky od něho lišily směrem k pravdivosti nebo alespoň zábavnosti, byly zanedbatelné. Slovo k hrdinom Ivan Hoffman Spoločnosť, v ktorej je hrdinstvom byť slušným človekom, je spoločnosť nenormálna. Iba spoločnosť, v ktorej byť slušným je čímsi normálnym, je spoločnosť slušná. Hrdinov v žiadnom národe nie je väčšina. Sametové Chicago Zbyněk Petráček Po Václavském náměstí táhne skupina skinheads a zraní několik zahranič-ních turistů, fotbaloví fanoušci vyhodí za jízdy z vlaku dva Vietnamce, party výrostků se dobývají do ubytoven zahraničních dělníků a v některých městech propukla otevřená válka s Romy. Informace o národní frontě Jiří Novák V době, kdy se na všech stranách pro peníze natahují ruce skutečně potřebné, náš sametový stát vyhazuje peníze na platy pracovníků aparátu NF.Již několikrát se v tisku objevila zpráva o zrušení NF, vždy ale bez termínu.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte