Reklama
 
v10.jpg

1990/10

Koupit vydání
v09.jpg Vydání 9.–16. 5. 1990 v11.jpg Vydání 23.–30. 5. 1990
Civilizace
Cikánská hilsneriáda z roku 1929 Vladimír Borecký V procesu s vrahy rómské národnosti, k němuž došlo v r.1929 v Košicích, vystoupil jako soudní znalec z oboru psychiatrie tehdejší primář neuropsychiatrického oddělení košické Státní nemocnice MUDr. Jaroslav Stuchlík se svým asistentem MUDr.Emanuelem Windholzem. Kolegium pro podporu nezávislé vědy, umění a vzdělávání Respekt V návaznosti na více než patnáctiletou činnost mimo oficiální struktury a v souladu s platným právním řádem se Kolegium ustavuje jako samostatná dobrovolná organizace, která sdružuje vědecké, umělecké a pedagogické pracovníky i další zájemce, ochotné přispívat ke kulturnímu a duchovnímu rozvoji naší společnosti.
Zahraničí
Příští rok v Jeruzalémě Jiří Tichý "Nevěřím nikomu, protože Žid nemůže nikomu věřit," sdělila mi starší žena s jistotou, jaké se jen stěží odporuje. Prošla Treblinkou a Osvětimí, bezprostředně po svém zázračném návratu se ve vlastním bytě dívala do očí dobře živeného pána, odklepávajícího cigaretu do jejího starožitného popelníku. Židům vstup (opět) zakázán? Ivan Lamper V souvislosti se změnami v naší zahraniční politice a zvláště pak díky Havlově návštěvě došlo v čs.sdělovacích prostředcích k jakési matné rehabilitaci židovského státu. Zdálo se, že protiizraelská dikce minulých desetiletí udělá konečně místo poněkud objektivnějším informacím. Pobaltské jaro Zbyněk Petráček 4.května schválil lotyšský parlament deklaraci o obnovení nezávislosti Lotyšské republiky. K faktické nezávislosti a státní svrchovanosti má Lotyšsko dospět teprve postupně a prostřednictvím dialogu se Sovětským svazem. Co uvidí i naši vnukové - Co naši vnukové už neuvidí Milena Sršňová Pod těmito názvy se konají v Maďarské televizi už více než deset let pravidelné pořady o architektuře, urbanismu a památkové péči. Maďarské kulturní středisko v Praze uspořádalo 8.5.1990 besedu s jejich tvůrci.
Ekonomika
Poněkud zvláštní služba Jaroslav Spurný, Lucie Šimáčková Poštovní novinová služba má téměř výhradní monopol na distribuci a prodej novin a časopisů. Kameloty ani pár nezávislých stánků a prodejen knih v žádném případě nelze považovat za konkurenci. Kasino s intelektem a průhlednou fasádou Milena Šindelářová Katastrofální stav pražského domovního a bytového fondu je letitá a všeobecně známá skutečnost. Zejména starší zástavba stále postrádá základní sociální vybavení a oplývá celkovou zchátralostí.
Kultura
Trapné odhalení Karen Gammelgaard Zmínku o nesmírně zajímavém problému ochrany autorských práv zneužila v Respektu č.6 značka -mb-, aby hloupým a manipulačním způsobem napadla malíře Jiřího Davida.Hloupě, protože autor článku zřejmě vychází z přesvědčení, že v umění existuje něco takového, jako je "patent na motiv". Kolaps na všech fronách Tomáš Pěkný, Bohumír Mráz Na chodbě pražského Klementina minulý týden skončila výstava s výstižným názvem Kolaps. Poměrně malá expozice poodhalila velkou tragédii, jejíž rozsah a hloubku jsme mohli doposud pouze tušit.
Domov
Hrozí další požár (Valdice 11.1.1990 - 10.5.1990) Josef Kordík Ve Valdicích byla rozsáhlá trestná činnost různého druhu, která spolu úzce souvisela. Z toho především dvojí: psychické a fyzické mučení. Je zde víc než polovina psychopatů. Vzpomínky na budoucnost Eduard Janota Zaručíme ústavní ochranu drobnému a střednímu soukromému podnikání, zejména pak zákony zabezpečíme majetek našich zemědělců, živnostníků, obchodníků a ostatních osob. Zachovejte rekreační oblast Milena Sršňová Před Úřadem předsednictva federální vlády demonstruje asi 400 občanů Říčan včetně dětí. Transparenty, skandování hesel. Po desetiminutovém vyvolávání přijal říčanské mluvčí zástupce vedoucího Úřadu vlády. Jako zápalná jiskra Jáchym Topol Na Staroměstském náměstí byl odehrán koncert organizovaný anarchisty. nebyla to zdaleka jen "přehlídka nezvyklých hudebních žánrů", ale demonstrace lidí rozhodnutých nespoléhat se na stát a nedůvěřujících mu. Recept pro Mohorytu Alena Fendrychová Tomu, kdo k nám přijde v chřipkovém období, vhrknou slzy do očí. Ne že by na nás byl tak smutný pohled. Ale cibule, kterou používám k léčení, vykoná své. Volby za tři neděle Petr Janyška 29.dubna začala volební kampaň. Poběží až do 14.hodiny 6.června. Potom už bude zakázána "volební agitace pro politické strany slovem, písmem, zvukem a obrazem ve státních veřejných informačních prostředcích /nejasná formulace - platí to i pro noviny, které vlastní různé politické strany a ne stát?/, v budovách, kde sídlí okrskové volební komise a v jejich bezprostředním okolí".
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Komentáře
Náčrt této vize Bohuslav Blažek Náčrt této vize - tedy jaká by televize v soudobé společnosti mohla měla být - přijde v příštím čísle. dnes začíneme odzadu, kritickým rozborem. Má KSČ nového kandidáta? Lukáš Marvan "Komunisti slíbí všem všechno, soukromníkům absolutní privatizaci, těm, co se toho bojí, převahu státního vlastnictví atd.," řekl nedávno můj kamarád v diskusi o předvolební kampani. Čerňocha viděti a míti Tomáš Pěkný Bylo to myslím v létě roku 1882. Do Valašských Klobouků přijela na letní byt mladá paní, původem z Ameriky, se svým mužem, původem z Hodonína. On byl profesorem, a když zestárl, postavili mu v jeho rodné zemi nespočet pomníků. Potom je svalili a postavili znovu, a pak ještě jednou či dvakrát, jako v panoptiku.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte