Reklama
 
v11.jpg

1990/11

Koupit vydání
v10.jpg Vydání 16.–23. 5. 1990 v12.jpg Vydání 30. 5. – 6. 6. 1990
Zahraničí
Obavy z pádu Martin Weiss Na přelomu května a června přicestuje Michail Gorbačov do USA. Ve Washingtonu bude prý panovat výborná nálada, aspoň mluvčí Bílého domu to předpovídá. Gorbačov pak navštíví zemědělskou výstavu v Minnesotě a cestou na Sibiř se zastaví v Kalifornii na pár slov s Ronaldem Reaganem. Kolaps předstupněm sjednocení? Olga Jeřábková Na sever od Labe oslavovali donedávna západoněmeckou marku jako spásné médium pro zanikající NDR, zatím však vše nasvědčuje tomu, že nová měna přináší lidem velké zklamání, pohromu a jejich ekonomice spíše velkolepý krach než záchranu. Když Iliescu přichází, samo slunce vychází! Eugen Mihai Demokraticky smýšlející část rumunské veřejnosti pociťuje při sledování televizních novin čím dál větší rozpaky. Už zase jim pracovníci televize (zpravidla tíž, kteří ještě nedávno velebili Nicolae Ceaušesca) ukazují obrovské masové mítinky, na nichž všichni nebo téměř všichni účastníci nadšeně mávají květinami, pokud možno bílými růžemi, symbolem Fronty národní spásy. Vynález zkázy Zbyněk Petráček Kolik obyvatel má Irák? 30 miliónů: 15 miliónů lidí a 15 miliónů portrétů Saddáma Husajna. Tento irácký vtip lapidárně charakterizuje bagdádský režim, mezinárodní nebezpečí číslo jedna, jak se často píše ve světovém tisku. Pokus o evropský týdeník Jan Čulík V pátek 11.května začal britský tiskový magnát československého původu Robert Maxwell (původním jménem Jan Hoch) vydávat nový celoevropský týdeník na víkend.
Kultura
Autory bych trestal - a to tělesně Terezie Pokorná Před sedmi lety dostal český národ od svých pánů zase jednou danajský dar. S halasným vytrubováním a příznačnou nabubřelostí mu byly otevřeny brány experimentální scény Národního divadla. Co vyráží dech Ivan Lamper V šedesátém čtvrtém čísle Lidových novin jsem si se zájmem přečetl noticku Jana Hlouška věnovanou obraně čs.knižní kultury před "nekontrolovatelnou zvůlí". Není sporu o tom, že naše knižní kultura takovou obranu potřebuje, nicméně je třeba neplést si skutečně závažné problémy s drobným fízlováním. Nejsem fašista Jáchym Topol Ne tak dávno oholená hlava, pevné boty, kšandy, zelená letecká bunda bez límce. Jedna jizva přes nos, jinou jizvou rozťaté obočí. Takhle nějak má asi vypadat skinhead, řekli byste. Rvavý, agresivní. Jenže...
Civilizace
Pot, slzy a smog? Alena Fendrychová Skoro v každých novinách dnes najdete články týkající se životního prostředí. Dozvídáme se otřesná fakta, která se celá léta pečlivě tajila. Zdálo by se, že ekologie je na pořadu dne. V praktickém životě se ovšem mnoho nezměnilo. Panuje všeobecný názor, že jsou důležitější věci, že ochrana životního prostředí je jakýmsi přepychem, který si mohou dovolit vyspělé západní státy.
Domov
Politický azyl Jaroslav Spurný Před čtrnácti dny, přesně 7. 5. 1990, protestoval Václav Havel proti rozhodnutí hongkongských úřadů udělovat vietnamským emigrantům pouze statut ekonomických uprchlíků. Václav Havel je přesvědčen, že by si vzhledem k totalitnímu režimu ve Vietnamu zasloužili politický azyl. Vzpomínky na budoucnost Ludmila C. Odsouzena jsem byla státním soudem v Praze dne 23.10.1952 k šesti letům odnětí svobody. Trest jsem si odpykala ve věznicích Pankrác, Svatý Jan pod Skalou, Mladá Boleslav, Kladno a Pardubice, odkud jsem byla po pěti a půl letech podmíněně propuštěna na svobodu. Jak dopadnou volby? Petr Janyška K volbám, těm prvním svobodným po tolika desetiletích, je o týden blíž. V televizi se rozjely podbízivé, časem až pouťově vyvolávačské klipy s téměř nulovým informačním obsahem, které by ve své většině mohly vábit pro kteroukoli stranu. Abychom se nemuseli stydět Jan Brabec Rozhovor s členem předsednictva romské občanské iniciativi Janem Rusenkem. Souhlas s omezeným ručením Milan Pešák Jste nevidomý a chcete si koupit obyčejné slepecké hodinky? Musíte mít potvrzení od Svazu invalidů. Jste tělesně postižený a jako každý rok i letos k 31.březnu potřebujete prodloužit platnost "trojúhelníku" pro označení Vašeho auta? Nakupujte u odborníků J.K. Světnička Podivné defilé, odehrávající se každý den na našich obrazovkách, by mohlo posloužit extrémistům za důkaz nedokonalosti demokracie, ba přímo její neschopnosti, užvaněnosti a bezmoci.Vina ale není na parlamentní demokracii, nýbrž na dramaturgické koncepci vysílání.
Komentáře
Republikánský brigádník Respekt V poslední době se ve sdělovacích prostředcích často objevuje jako nesmiřitelný kritik KSČ (ale i Občanského fóra a jiných stran) předseda Sdružení pro republiku-Republikánské strany Československa dr.Miroslav Sládek. Tři zdroje neklidu Martin Fendrych "Jsme svědky neklidu ve společnosti," řekl Václav Havel 14.května při nedělních hovorech z Lán. Ten neklid se projevuje všelijak. Předně pocitem nejistoty u těch nejobyčejnějších. Charta 77 Jan Ruml Občanské hnutí Charta 77 si dnes nedělá žádné zvláštní nároky a příliš na sebe neupozorňuje. Mnozí politici se naopak Chartou zaštiťují, skloňují ji ve všech pádech a vykládají příčinnou souvislost jejího třináctiletého působení s dnešní převratnou dobou. Znám cenu svobody Václav Havel Vážení přátelé,když jsem se seznámil s žádostí Comité International Tran Van Ba, abych vyjádřil podporu jeho akci "Šest hodin pravdy pro Vietnam" konané 12.května v Paříži, která se týká zejména tragického osudu vietnamských uprchlíků v Hong Kongu, vybavily se mi vzpomínky na moje vlastní, vzdálené, citové i duchovní souznění s tragédií vietnamského lidu.
Ekonomika
Jak (čestně) zbohatnout Bohuslav Blažek Kategorickým imperativem těchto dnů se stává příkaz Podnikat! Tento pojem přitom u nás stojí v myšlenkovém vakuu, bez jakékoli další návaznosti, a tedy i bez sebemenšího vodítka, jak na to a co to vůbec znamená.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Rozhovory
I soudy mohou být omylné Jaroslav Spurný Rozhovor s předsedou Nejvyššího soudu JUDr. Otakarem Motejlem.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte