Reklama
 
v12.jpg

1990/12

Koupit vydání
v11.jpg Vydání 23.–30. 5. 1990 v13.jpg Vydání 6.–13. 6. 1990
Kultura
Milióny pod Blaníkem Michal Blažek V depozitáři Českého fondu výtvarných umění v Louňovicích pod Blaníkem se to hemží skicami k realizovaným monumentům uplynulého dvacetiletí. Jak je možné, že již jednou investorem stavby zaplacené náčrty byly vzápětí vykupovány podruhé, a to za fantastické ceny - řádově desetiticíce až statisíce? Prsty oči Magda Juříková Pomalu, po kapkách si dnes připouštíme skutečnou povahu vztahů, ve kterých byli a jsou nuceni žít postižení lidé. Státní pseudopéče je zbavovala především pocitu lidské sounáležitosti - v podstatě je vykazovala mimo "zdravou" společnost.
Zahraničí
Spása jak pro koho Jaromír Plíšek, Michal Lobkowicz 20.května se v Rumunsku konaly volby do obou komor parlamentu a rovněž volba prezidenta. Vítězně z nich vyšla Fronta národní spásy a Iliescu. Pevná vláda „hromových klínů” Ivana Grollová Nově zvolení čelní představitelé moci v Mongolsku (generální tajemník Mongolské lidové revoluční strany i předseda prezídia Velkého lidového churalu) se shodou okolností oba jmenují Očirbat, což lze přeložit zhruba "pevný jako hromový klín". Je to jako šachy Martin Hála Na neděli 3.června připadá první výročí brutálního potlačení loňského protestního hnutí v Číně. K uctění památky obětí masakru a následných represí probíhají od 13.května po celém světě prostestní akce, jež mají vyvrcholit v noci ze 3. na 4. červen. Spor o studentský vysílač Eliška Meissnerová Ve čtvrtek 17.května vystoupila v bukurešťském rozhlase dvojice studentů, kteří donedávna působili jako redaktoři a hlasatelé v nezávislé studentské rozhlasové stanici UNI-FUN Radio, vysílající z budovy filozofické fakulty v centru Bukurešti. Východoslovenský maratón Jiří Tichý "Pracujete v tomto závodě?" ptá se ve Snině zvědavec kolemjdoucího dělníka, jenž souhlasně přikyvuje. "A co v něm vyrábíte?" "To je tajné", odpovídá dělník a ihned dodává: "ale beru deset korun za granát". Wspólnota-soužití-Együttélés R. Korpaková WSPÓLNOTA - SOUŽITÍ - EGYÜTTÉLÉS je politickým hnutím, které se zformovalo na počátku tohoto roku. Iniciátory byli představitelé polské a maďarské národnostní menšiny, znepokojeni dosud přežívajícím paušálním jednáním se všemi, kdo se odlišují od většiny, nepochopením a eskalací požadavků typu "táhněte pryč nebo se laskavě asimilujte". Slovenský volební guláš Jaroslav Spurný Čím víc lidí se mnou na Slovensku hovořilo, tím víc jsem nabýval dojem, že kdyby tam kandidovalo Občanské fórum, pravděpodobně by volby vyhrálo. Tedy, kdyby se Verejnosť proti násiliu jmenovala Občanské fórum. Českoslovenští Maďaři před volbami István Lékó Maďaři žijící na Slovensku (cca 600.000) se na politickém životě uplynulých 40 let nijak zvlášť nepodíleli. Po období bezpráví (1945-48), deportací a slovakizace byli schopni pouze s velkými obtížemi začít nový život ve své staronové vlasti.
Domov
Aby se to už nikdy neopakovalo Milena Šindelářová Aby se to už nikdy neopakovalo, říká spoluvězeň a svědek popravy generála Heliodora Píky, náčelníka československé mise v letech 1941 až 1945 v Moskvě. Píka byl oběšen na dvoře plzeňských Borů 21.června 1949. Není nad upřímnost Petr Janyška 10.března t.r. se v Semilech konala okresní konference KSČ. Vystoupil tam též ing.Rosecký, vedoucí ekonomického odboru této strany. Jeho výroky, které máme hodnověrně zaznamenány, se dost liší od tváře, kterou tato strana nastavuje veřejnosti. Od té tváře prý změněné, už jiné,která se údajně vypořádala s minulostí. Vzpomínky na budoucnost Stanislav Habr Pocházím z malé vesnice u Vysokého Mýta. Na podzim roku 1944 jsem jako sedmnáctiletý mladík utekl k partyzánům. Otec mě vychovával v tom, že se nesmím bát obětovat něco pro druhé a bojovat vždycky proti násilí. Anonym Zdeňka Lehká Pracovat v Občanském fóru je dosud spojeno s velkým rizikem. Alespoň v Praze 9. Dne 9. 4. jsme na základní škole sídliště Lehovec uspořádali předvolební setkání OF s občany. Na tomto setkání jsem vystoupila se zhodnocením politické situace u nás.
Komentáře
Test František Wiendl Od ranních hodin 28. dubna 1990 jsme svědky zcela výjimečného psychologického a sociologického šetření. Výjimečnost tohoto šetření tkví v jeho rozsahu, výsledky, hodnocení a závěry jsou důležité především pro Čechy a Slováky, ale jejich význam přesáhne hranice země. Co s nimi a co s námi Tomáš Pěkný Příběh se mohl odehrát i jinde: v Irsku, Rusku, na Balkáně. Odehrál se však 30.července roku 1872 v Praze ve Vodičkově ulici a jeho první dějství mělo rozměr takřka romantické tragédie. Slovo ke spoluobčanům II. Jan Ruml, Miroslav Tyl, Miroslav Lehký Před třemi lety zveřejnila Charta 77 dokument, který nazvala "Slovo ke spoluobčanům". Je v něm vyjádřena filosofie demokratické obnovy a zhruba jsou zde načrtnuty i cesty, jak ji uskutečnit. Byla to výzva jednotlivým lidem, oslovující jejich odpovědnost a touhu po svobodě. Smí V. Havel podporovat Občanské fórum? Petr Brodský Prezident by nepochybně měl být především představitelem společnosti jako celku a ne pouze strany, hnutí či koalice, která ho při získání prezidentského úřadu podporovala. Totéž ovšem platí i pro předsedu a členy vlády. Proč budu volit Občanské fórum? Zbyněk Petráček
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Téma
Jenom „můj” Nikolaj Stankovič "A jaképak je to v té jeskyni-poustevně, máteři?"- "Tam leží klidně ovce vedle tygra."- "Když tak, pak život nestojí za nic!"(Alexej Alexejevič Remizov: "Rybník")Mezi jinými nadšenými ohlasy pražské výstavy "Kde domov můj", která má vysoké ambice podat pravdivý obraz dosavadních dějin naší republiky, zaznělo i tvrzení rozhlasového komentátora, že "poprvé od roku 1918 máme možnost vidět naši historii nezkreslenou, bez bílých míst".
Rozhovory
Bude to dlouhá cesta Ivan Lamper Rozhovor s Egonem Lánským.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte