Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
v13.jpg

1990/13

Koupit vydání
v12.jpg Vydání 30. 5. – 6. 6. 1990 v14.jpg Vydání 13.–20. 6. 1990
Domov
Co vlastně ti Slováci chtějí? Bohuslav Blažek Takhle hloupě zní otázka mnoha Čechů na adresu slovenských výhrad vůči nám. Takhle hloupě - jen navíc s omluvou - jsem ji položil několika lidem z VPN v Bratislavě.Volební kampaň v Bratislavě má některé jemné odstíny, jimiž se liší od pražské. Kurdské drama Jáchym Topol "Jsou to Kurdové. Jsou to všichni Kurdové," říká Ari. Když jsme vešli, muži v místnosti ztichli. Měřili si nás nepřátelskými, podezřívavými pohledy. "Máme zavřeno, tady si nemůžete sednout," vyhazoval nás číšník. „Porušování lidských práv” Jaroslav Spurný Problémy s propouštěním příslušníků StB)V poslední době se tisk věnuje aférám ministra Sachra a zapomíná, že Federální ministerstvo vnitra se skládá ze správ, odborů a úřadů, ve kterých pracují lidé činní i za Kincla, Vajnara a Obziny. Má většina pravdu? R. Korpaková 24.-26. května se v Domě Sudetských Němců v Mnichově konal 33.kongres Federativní unie národností Evropy (Union Fédéraliste des Communautés Ethniques Européennes). Jak to bylo v Leopoldově? Jaroslav Spurný V pondělí 28.5. byla potlačena vzpoura ve věznici Ruzyně. V NVÚ Valdice je situace napjatá již několik měsíců, podobné je to na Mírově. Koncem března byla ozbrojenými složkami potlačena vzpoura vězňů v Leopoldově.
Diskuse
V jedné vodě načisto Jaroslav Opat Postihnout ve zkratce podstatu toho, co se v poválečném Československu stalo od května 1945 do konce roku 1949, lze různým způsobem. Historický přístup nabízí jako zvlášť vhodnou metodu periodizaci událostí oné doby.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Komentáře
Ještě k Národní frontě Respekt V Respektu č.9 jsme se mohli dočíst o odhadu mzdových nákladů na platy pracovníků ÚV NF a jeho krajských a městských výborů v ČSSR. Byl to velice skromný odhad. Za kým ve světě stojíme? Zbyněk Petráček 24.května prodloužil prezident Bush doložku nejvyšších výhod v obchodě pro Čínu na další rok. Krátce před prvním výročím pekingského masakru tak oživil citlivou otázku podpory režimů srostlých s porušováním základních lidských práv. Dokument Respekt S čím jsme počítali? My jsme počítali s tím, když demise těch, kteří odstoupí, nebude přijata, že nebudeme jednati s nimi, ani s dosavadním vedením ve stranách, že se nám podaří najíti skupinu lidí, se kterými budeme moci jednati a kteří půjdou na náš požadavek. Svobodné volby Milena Šindelářová Chvíle, kdy se má naplnit požadavek, který jsme zhruba před půl rokem v mnohatisícovém davu na Václavském náměstí předkládali bezradně přikrčené, ale jen zvolna rezignující totalitní moci, je tady. Volby tento týden Petr Janyška Poprvé po dlouhých letech se někdo zajímá o to, jak lidé vidí situaci, poprvé se občanovi předkládají výsledky předvolebních průzkumů. Zdravý rys: průzkumy se zabývá několik institucí, jejichž výsledky lze porovnat, a tím i zvěrohodnit.
Zahraničí
Prezident Jelcin Dimitrij Běloševský Jelcinova obliba na jedné straně a osočování na straně druhé vyvolává nedůvěřivý údiv a často i odpor. V současné době již lze hovořit o Jelcinově fenoménu a k jeho vytvoření přispěli v nemalé míře i ti, kteří se snažili tohoto politika za každou cenu potlačit a vypudit ze scény. Stále neznámý Izrael Zbyněk Petráček Nevyjasněná budoucnost státoprávního uspořádání na Blízkém východě a masový exodus sovětských Židů do Izraele přitahují pozornost celého světa.
Téma
Valdice Jan Brabec Počátkem 17.století založil Albrecht z Valdštejna ve Valdicích u Jičína klášter řeholního řádu kartuziánů. Koncem 18.století byl klášter zrušen a v rozsáhlém komplexu budov byla zřízena "mužská věznice pro těžké provinilce".
Rozhovor
Být součástí SSSR je pro nás nepřijatelné Petr Janyška Rozhovor s V. Landsbergisem.
Ekonomika
Vyznavači sociálních jistot Eva Springloverová "My jsme se doteďka měli dobře, měli jsme sociální jistoty. Za komunistů měl každej práci, to je mi jedno, jakou, mě to nezajímá, jestli zbytečnou (některé zdroje uvádějí výši přezaměstnanosti u nás až 1.700.000 osob - pozn.autorky), měl ňákou, měl stálej plat!
Kultura
Zaklínači ve Spálené Michal Singer Od 3.5. do 27.5. proběhla opět v galerii Fronta akce "Mladé ateliéry 90". Tentokrát tu vystavovalo deset výtvarníků: E.Bornová, B.Cajthamlová, D.Cajthaml, M.Gabriel, M.Gabrielová, J.Holeček, M.Holečková, M.Mainer, M.Riedlbauchová a P.Sládek. Metropolitní letní scéna Milena Sršňová "Umělecká agentura M.ART pořádá ve spolupráci s Výstavištěm Praha (někdejší PKOJF) v posledním květnovém týdnu t.r. první nadnárodní setkání posluchačů uměleckých škol Čech, Moravy, Slezska a Slovenska. Pozvání přijali i výtvarníci v minulosti ke studiu nepřijatí nebo z něj vyloučení a několik hostů ze zahraničních škol.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte