Reklama
 
v14.jpg

1990/14

Koupit vydání
v13.jpg Vydání 6.–13. 6. 1990 v15.jpg Vydání 20.–27. 6. 1990
Editorial
Prohlaseni Nezavisleho tiskoveho strediska Respekt Situace kurdských běženců se dnes, 8.června, zásahem bezpečnostních orgánů radikálně změnila. Pracovníci Správy pasů a víz z Teplic ukončili uprchlíkům pobyt na našem území. Podle razítek v pasech měli někteří opustit Československo nejpozději dnes a někteří byli vyrozuměni, že jejich pobyt končí během 48 hodin.
Kultura
Památky levé a pravé Zdeněk Lukeš Stačí si jen uvědomit, co je především objektem naší péče a pozornosti.
Zahraničí
Lidská práva v SSSR - Změnilo se něco Jáchym Topol Od 3O. května do 5. června se v Moskvě konala výroční schůze Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva. Účastníci ze dvou desítek zemí zjišťovali, jaký je stav lidských práv v Sovětském svazu. Krvácející Etiopie Zbyněk Petráček V Etiopii probíhá krvavá občanská válka marxistických guerill z provincií Eritrea a Tigre proti marxistickému režimu Mengistu Haile Mariama. Zárodky ruského pluralismu Dimitrij Běloševský Jestliže v roce 1989 vyslovovalo nedůvěru KSSS podle určitých průzkumů 30% obyvatelstva, poklesl tento počet v roce 1990na pouhých 14%. Pluralita politických stran pokládá za nezbytnost cca 40% dotazovaných. Kurdové a Kurdistán Jekta Geylani Kurdové ztratili svou samostatnost před 2500 lety; od té doby marně trpěli a bojovali, aby ji získali zpět. Zápas tragicky vyvrcholil v tomto století. Po staletích tureckého panství zanikla Osmanská říše porážkou v první světové válce.
Domov
Květy a zlo Bohuslav Blažek Přátelé mě upozornili na rozhovor s vekslákem v Květech ze 24.května. Neodolal jsem a prozkoumal i okolí tohoto textu. Shledal jsem, že není nijak výjimečný. Představuje typ žurnalistického přístupu těchto dnů, který má v tomtéž čísle několik dalších variant. Ohrožoval říší Milena Šindelářová Poprvé se s komunistickou mocí František Novák blíşe seznámil v roce 1950. To když řekl spolupracovníkům na slévárně pravdu, kam zmizelo zboží zabavené během už tak zlodějských "nočních akcí, kdy milicionáři rabovali po domech. Co je AI? Alena Bláhová Takto bývají nadepsány letáky a informační brožurky Amnesty International, organizace, s jejíž činností jsme se ještě v nedávné minulosti setkávali prostřednictvím případů československých vězňů svědomí, o jejichž osudy se zajímala a z nichž některé adoptovala. Psáno pro gádže Klára Samková V minulých měsících a dnech byly letáky a propagační texty, hojně vyvěšené na všech nárožích zdrojem nejen informací, ale i vtipů a intelektuálního potěšení. Nedávno jsem se však zastavila před "otevřeným dopisem", ze kterého na mne dýchl strach. Stále dokola Tomáš Pěkný Článek vyšel 24.5.1990 ve zbrusu novém deníku Mladá demokracie na poměrně exponovaném místě: na druhé straně vlevo nahoře, v rubrice nazvané "Stalo se ve světě". Někdo to rád horké Ivan Lamper Začnu podivuhodnou anekdotou. V úterý 29.5.1990 se v jistém kinosále v Bartolomějské ulici sešlo přibližně čtyřicet mužů. Přes různorodost věku a zálib je pevně spojovalo několik shodných životopisných dat. Nepokoje a vzpoury Aleš Dřímal, Ivona Králová V minulých dnech měla naše veřejnost možnost seznámit se s tím, že dění uvnitř několika ústavů ministerstva spravedlnosti vyvrcholilo nepokoji a vzpourami obviněných a odsouzených občanů.Jak je známo, vznikly miliónové škody. Svérázně vyřešená vražda Jaroslav Spurný O případu vraždy dvacetileté studentky Ludmily Cervanové v roce 1976 psal letos už bratislavský studentský časopis Zmena a nedávno i Lidové noviny. Soustřeďme se tedy na ty stránky případu, které byly ve zmíněných článcích pominuty.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Vyzdívaný skelet v Košířích Jan Brabec Na rozhraní Smíchova a Košíř stojí v blízkosti Plzeňské ulice malá kolonie asi šestnácti domků, které si v polovině minulého století postavili dělníci z okolních pískovcových lomů. Boj, který nesmíme prohrát Jiří Tichý V současné době se pod vlivem mnoha katastrofických zpráv z různých míst naší republiky, které jsou bohužel většinou pravdivé, zvýšila citlivost veřejnosti k problematice ochrany životního prostředí.
Komentáře
Čisté jméno pro budoucnost Petr Janyška Devátý versus KSČ Respekt Jak už jsme krátce psali v Respektu č.6, konalo se na začátku dubna v Praze občansko právní řízení ve věci Devátý versus KSČ. Šlo o to, že komunistická strana v březnu 1989 napsala v "Aktuálních politických informacích" výmysl o údajném soudním postihu mluvčího Charty 77 Stanislava Devátého za "opilství, ublížení na zdraví a vydírání". Od zlého očištěno Jiří Tichý "Valcíři za studena zdraví 1. máj". Strohý nápis na továrním objektu byl po léta smutnou vizitkou celonárodního kolapsu. Pro cestující směrem na Plzeň i na Paříž. Kolik prvních májů královédvorští valcíři takto odzdravili? Jak mi zabili mámu Bohuslav Blažek Bylo jí 76 let. Už třetím rokem vdova našla si skromný, ale smysluplný způsob života. Byla hrdá na to, že většinu problémů s úřady, řemeslníky nebo v obchodech si dokáže vyřídit sama.
Ekonomika
Místo energie ministři Jaroslav Spurný Na Federálním ministerstvu paliv a energetiky došlo k nebývalé kumulaci ministrů. Resort vede člen KSČ Jaroslav Sůva, pravidelně tam dochází předchozí ministr Pinc, ještě v ochranné výpovědní lhůtě a s platem.
Téma
Tankodrom: ekologická spása Jan Macháček Tisková konference armádního generála Miroslava Vacka, která proběhla dne 30.5., nepřinesla žádná velká překvapení. Pozastavím se jen u několika problémů.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte