Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Komentáře

Jaký je západní tisk?

"Novinář, který staví svou práci na rozhovorech s oficiálními politickými nebo podnikatelskými osobnostmi či na jejich tiskových prohlášeních, je špatný novinář. Po materiálu musíte jít tvrdě, uvnitř struktur, o kterých píšete, si musíte vytvořit nezávislé informační zdroje.

„Novinář, který staví svou práci na rozhovorech s oficiálními politickými nebo podnikatelskými osobnostmi či na jejich tiskových prohlášeních, je špatný novinář. Po materiálu musíte jít tvrdě, uvnitř struktur, o kterých píšete, si musíte vytvořit nezávislé informační zdroje. Nesmíte se vyhýbat kritice těch veřejných představitelů, s jejichž politickým programem souhlasíte.“ - To jsou slova Miguela Bastoniera z madridského deníku El Pais. Jeho přednášku jsem vyslechl v Kodani na semináři pro české novináře, kteří se tam měli seznámit se západním a především s dánským žurnalismem.Devadesát dvě procenta dánského tisku patří nezávislým vydavatelům. Neznamená to, že by jednotlivé noviny nevyjadřovaly určitý politický postoj, nejsou však odpovědny ani finančně zavázány žádné straně. Například kodaňský deník Politiken patří k levému středu, víceméně podporuje sociální demokraty, jeho největší konkurent, deník Berlingske Tidende, stojí na pravém středu a je oporou dánských konzervativců. Ovšem ani jednomu nic nebrání zmíněné strany kritizovat.

Stranický tisk, k němuž patří i noviny dánských komunistů, je zanedbatelný a jeho náklady nedosahují ani počtu členů jednotlivých stran.Zřídka se stane, že se vysoce postavené osobnosti dánské politiky snaží znemožnit publikování kritických materiálů - podle tvrzení novinářů i čtenářů se to však zatím nikomu nepodařilo. S poměry u nás to značně kontrastuje. Pouze jednou za posledních dvacet let zabavila dánská policie v tiskárně…

v07.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v07.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Jaroslav Spurný

redaktor

spurny.jpg
Přečtěte si více článků od tohoto autora/autorky. Napsal/a jich celkem 2691
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte