Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovor

Opozice je umění nemožného

Ještě letos stálo jedno číslo moskevského týdeníku Ogoňok 2 Kčs. Od ledna činí předplatné na celý rok 2.870 Kčs. Děje se tak v době, kdy roste hlad po informacích od našeho východního souseda. Za této situace dosud zaujímá zcela výjimečné postavení samizdatový týdeník Express-chronika.

Alexandr Podrabinek, narozen r.1952. Původně lékař První pomoci. V roce 1977 dokončil knihu Karajuščaja medicina (Represivní zdravotnictví) o zneužívání psychiatrie k politickým účelům. V lednu 1978 KGB předkládá A.Podrabinkovi, jeho bratru a otci ultimatum: buď neprodleně opustí SSSR, nebo budou Alexandr a jeho bratr Kirill zatčeni. Rozhodování bylo těžké, ale už za několik dní Alexandr na tiskové konferenci pro zahraniční novináře prohlásil, že dává přednost vězení před odchodem z vlasti. Kirill je zatčen neprodleně, Alexandr v květnu 1978 a odsouzen k 5 letům vyhnanství. V roce 1980 zatčen v Jakutské „ssylce“ podruhé. Dnes je šéfredaktorem samizdatové Express-chroniky.

Vaše noviny patří v SSSR k posledním, které nejsou oficiálně registrovány. Co z toho pro vás vyplývá?

Začnu zápory. Značně to komplikuje naši pozici. Zpola legální existence je značně drahá záležitost. Nemáme totiž právní status, což nám znemožňuje racionální hospodářskou činnost. Nemůžeme si třeba normální cestou pronajmout či koupit redakční prostory, nemůžeme vybudovat efektivní systém distribuce, organizovat předplatné pro všechny zájemce. Nemáme ani bankovní konto, a proto neposkytujeme bezhotovostní zúčtování. To je jen malá část problémů, před nimiž nyní stojíme. Za předpokladu oficiální registrace by byly snadno řešitelné, brání tomu však některé významné okolnosti. Je to otázka principiální pozice. Pokud se totiž u mocenských orgánů dáme…

v41.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v41.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte