Páteční Středočeský Expres přinesl celostránkovou stať, která se tváří, že odhaluje pozadí událostí 17.listopadu 1989. Kdybychom měli shrnout její skutečný obsah, byl by trapně podobný mnoha a mnoha jiným bulvárním „odhalením“ dvacátého století: popisuje žido-zednářsko-bolševické spiknutí, které údajně stálo v pozadí (a vlastně i v popředí) Charty 77 a jehož protagonisté za pomoci velmocí a jejich tajných služeb po listopadu převzali moc.

S fakty a možností je doložit si autor mnoho hlavu neláme. Jinak by asi těžko tvrdil, že „prominentní reprezentanti Charty 77, dnes převážně zastávající státní úřady“ jsou „jediným viditelným výrazem nové báze KGB“. Také spojení „StB-KGB-CIA-Mosad“ zní poněkud komicky - pokud ovšem nepřistoupíme na myšlenku, že tajné služby jakkoli zaměřených států se sjednotily za jediným účelem: dosadit na pražský hrad Václava Havla. Jaký prospěch by jim to přineslo, tím se autor pamfletu nezabývá. Vychází totiž z prosté filosofie, že veškerý společenský a politický pohyb je řízen tajuplnými a nedoložitelnými spiknutími, jejichž cílem je ovládnutí světa. Proto se celý text hemží narážkami na „jiné mezinárodní organizace“, na zednářské lóže, na Židy a židovstvo. Tato prostá filosofie ovšem ve 20.století několikrát dovedla své vyznavače až k budování plynových komor a koncentračních táborů, o škodách v podobě pomluv, urážek a pogromů ani nemluvě.

Celá dikce stati místy až trapně připomíná estébácké zprávy a protokoly a jejich argumentaci.…

v34.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 19 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v34.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 19 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte