Ministr kultury Milan Uhde oznámil na tiskové konferenci ve čtvrtek 4.10.1990, že se chýlí ke konci řadu měsíců trvající jednání o budoucím osudu Národního divadla.

Řekl také, že přijaté řešení není „úplně čisté“. V kontextu ministrova proslovu byla tato slova srozumitelná: řešení není dokonalé neboli ideální. Vysvětlil, čím dosavadní statut Národního divadla zatěžuje práci jeho uměleckých týmů a co by tedy mělo být zrušeno. Řekl, že Národní divadlo (budova na nábřeží Vltavy) nebude mít žádný stálý soubor. Potěšil všechny příznivce opery, když oznámil, že Praha bude mít dva operní ansámbly, jeden ve Smetanově divadle a druhý v Národním. Druhá opera bude mít stálou scénu v budově Národního divadla, to přitom ale nebude mít žádný stálý soubor. To je to „nečisté“. Opera, činohra i balet budou samostatné. V Národním divadle, které povede intendant či dramaturg, prostě nějaké menší vlastní vedení, budou kromě představení české opery prezentovány inscenace jiných divadel. Podmínkou pro pozvání a smlouvu s Národním divadlem bude pouze a výhradně kvalita inscenace. Tak jsem pochopila informace ministra kultury o Národním divadle. Někdo je možná pochopil trochu jinak. Problém však nevězí v tom, jak kdo informaci pochopil, ale jak ji přijal.

Zaměstnanci Národního divadla se po otištění zpráv z konference sešli na hromadné schůzi a rezoluci, která ze shromáždění vzešla, nám všem přečetla Jana Hlaváčová v pořadu Události komentáře minulou středu. Po vyslechnutí…

v32.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 25 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v32.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 25 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte