Reklama
 
v27.jpg

1990/27

Koupit vydání
v26.jpg Vydání 5.–12. 9. 1990 v28.jpg Vydání 19.–26. 9. 1990
Zahraničí
Jak dál v Maďarsku? István Lékó Na jaře proběhly v Maďarsku stejně jako u nás první svobodné parlamentní volby od roku 1946. V květnu pak nový parlament schválil vládu ve složení Maďarské demokratické fórum, Křesťanskodemokratická lidová strana a Nezávislá malorolnická strana i vládní program. Sovětská schizofrenie Jana Klusáková Viktor Fajnberg navštívil koncem letošního srpna Prahu - svůj osud. Je totiž jedním z těch sedmi (původně sovětských) občanů, kteří šli 25.srpna 1968 protestovat na moskevské Rudé náměstí proti okupaci Československa. Labyrint gruzínské opozice Luboš Palata Poslední koloniální říše světa, Sovětský svaz, se v křečích rozpadá. Prezident Gorbačov se již od samého počátku perestrojky snaží dohnat běh událostí, ten se však stále více a více zrychluje a vymyká jakékoli kontrole. Bagdádský despota Jan Mareš Ať se octnete v Iráku snad kdekoli, všude vás provází jedna tvář. Obleky, uniformy a postoje se střídají podle okolností (jiná podobizna visí ve školní třídě, jiná v generálním štábu a jiná v aerolinkách), tvář je však stále stejná: Saddám Husajn.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
Ekologicky myslet, ekologicky jednat Milena Černá Švýcarská Basilej, před deseti lety špinavé průmyslové město se 150.000 obyvateli, se změnila k nepoznání. Důvod? Z centra města byla vyloučena automobilová doprava. Nezávislá komise o zákosu Ivan Plicka 26.července skončila odsouhlasením a podpisem Závěrečného společného stanoviska svoji práci nezávislá komise expertů, která se na žádost NVP zabývala Základním komunikačním systémem (ZKS). Zakusili hoře, zakusili bídy Pavel Janko Historie Čechů žijících v Rusku a v některých částech Ukrajiny sahá až do první poloviny minulého století. Hlavní voj emigrace na Volyň, čili do volyňské gubernie, se uskutečnil v letech 1867 až 1873. Zápisky Pavla Janka, které uveřejňujeme na pokračování, nám pomohou nahlédnout do osubu volyňských Čechů hlouběji. Dvanáct let neživota Jaroslav Mašek Dovolte mi, abych se představil. Jmenuji se Jaroslav Mašek. Narodil jsem se 6.listopadu 1930 v Žichlicích (okres Plzeň- sever). V Plzni jsem se učil kuchařem, hned po válce jsem vařil v hotelu Central, kde bydleli i příslušníci americké armády.
Kultura
Venkovánci, těšte se! Michal Singer Ústav pro kulturně výchovnou činnost (zařízení ministerstva kultury), který podle mého názoru nikdy nikdo nepotřeboval a o kterém jsem se domnívala, že už neexistuje, nás překvapil novou iniciativou. Zaslal nám pozvánku (s přiloženou poukázkou na peníze) na pozoruhodný seminář. Supraphon nebo supranot? Milena Sršňová Navštívil mě pan Svatopluk Jányš, muzikant a redaktor nakladatelství a vydavatelství Supraphon, a pověděl mi o trablech, jaké s panem Vratislavem Černíkem a několika dalšími spolupracovníky zažívají už několik měsíců kolem návrhu na vyčlenění vydavatelství hudebnin a knih o hudbě z s.p.Supraphon.
Diskuse
ČTK - září 1990 Petr Uhl, Vladimír Nečas Pod podobným titulkem zveřejnil Respekt číslo 25 článek redaktora ČTK Vladimíra Nečase. Vyjadřuje v něm přesvědčení, že ČTK se musí důsledně rozejít s aktivními přisluhovači bývalého režimu.
Komentáře
Tíživé břemeno rizika Zbyněk Petráček Zkoušku zásadovosti, a tím i postavení naší federace ve světě, dnes předsdtavuje postoj ke konfliktu v Perském zálivu - včetně otázky našich rukojmí. V prvním týdnu po irácké agresi se zdálo, že proti Saddámu Husajnovi se spojí celý svět. Kde na to vzít? Miroslav Jirásek Výkonný výbor Federálního odborového svazu pracovníků geologie a naftového průmyslu nesouhlasí, aby se 1,5 miliardy korun na odškodnění politických vězňů platilo ze státního rozpočtu, tedy z peněz nás všech.
Domov
Oceloví ptáci Jaroslav Spurný Československo zaujímá v počtu bojových letounů na jednoho obyvatele nejvyšší příčku v Evropě. V tomto ohledu se nám přibližuje pouze Bulharsko. Francie, Velká Británie nebo SRN zůstávají daleko za námi. Důvěru získat? Milena Šindelářová O tom, že je třeba získat důvěru v naši Bezpečnost, nás noviny přesvědčují v poslední době takřka každodenně. Jak je to přes nejlepší vůli složité, se dozvídáme prostřednictvím svých zkušeností na každém kroku. Plížením vpřed! Jaroslav Spurný Federální ministerstvo obrany nedávno seznámilo veřejnost s očistou armády, provedenou tzv. atestacemi (obdoba civilních konkursů) na základě rozkazu ministra č.11 ze 16.2.90. Už samo složení atestačních komisí z důstojníků armády nebylo šťastné. Přijde změna, nepřijde? Petr Janyška Semtín: Východočeské chemické závody, kilometry provozů, nekonečné ohradní zdi, komíny chrlící kouř nejrůznější barvy. "Večer si dáte ven sušit plíny a ráno je máte třeba celé červené." Téměř deset tisíc zaměstnanců produkujících kromě semtexu a výbušnin spoustu barviv, hnojiv a chemikálií.
Téma
Na svobodě Jan Brabec Po lednové amnestii prezidenta bylo v České republice propuštěno na svobodu zhruba patnáct tisíc vězňů. Další stovky pak opouštěly věznice na podmínečné propuštění, cestou milosti, ze zdravotních důvodů či po novelizaci trestního zákona, která znamenala zrušení řady paragrafů, např. recidivu a příživnictví. Jen málokterý z propuštěných našel uplatnění.
Ekonomika
Hospodářské zázraky Benjamin Kuras V Izraeli se vypráví tento vtip:Knesset (místní parlament) debatuje o tom, jak by se dal zlepšit neutěšený stav hospodářství.Návrh jednoho poslance: "Podívejte se na Němce a Japonce. Navrhuji vyhlásit válku Spojeným státům a prohrát.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte