Reklama
 
v28.jpg

1990/28

Koupit vydání
v27.jpg Vydání 12.–19. 9. 1990 v29.jpg Vydání 26. 9. – 2. 10. 1990
Kultura
Tvorba nebo arogance? Zdeněk Lukeš Architekt Zdeněk Zavřel (1943), někdejší absolvent pražské Techniky a legendární Školky libereckého SIALu, pracoval několik let v ateliéru arch.Karla Hubáčka. V roce 1978 odešel do Holandska, kde založil společný ateliér s architektem Bakemou. Nyní má vlastní studio. Po dvanácti letech přijel do Prahy. Dostanou Romové divadlo? Milena Sršňová Náhodou jsem se zúčastnila jedné z pravidelných schůzek kulturní komise pléna poslanců ONV Prahy 3. Komise toho dne projednávala mj. žádosti o přidělení divadla Akropolis v Kubelíkově ulici. Anno Domini MXM Bohuslav Blažek Za devaterými horami a devaterými řekami leží klidný, tichý a malebný kraj, který vypadá jako jeden velký park. Stojí tu jen dva druhy budov, buď kostely, kláštery a kaple, nebo rodinné domky. Člověk, kterého nejčastěji potkáte, je biskup či řeholnice. Všichni ostatní je znají a zdálky nadšeně pozdravují.
Dopisy
Dopisy Respekt Dopisy od našich čtenářů.
Civilizace
S kým máme tu čest Vladimír Kos K normálně fungující společnosti máme stále ještě daleko - mohli jsme se o tom přesvědčit 25.srpna v denním tisku. Mluvčí federálního ministerstva zahraničních věcí, náměstek Luboš Dobrovský, vyjádřil radovi sovětské ambasády Udalcovovi "politování nad nepodloženými informacemi" o sovětském velvyslanci v ČSFR Borisi Pankinovi, publikovanými ve 24.čísle Respektu. Pražské kaly tečou do Vltavy Tomáš Just Pro vysoký obsah kadmia a dalších kovů nemohou být kaly z pražské Ústřední čistírny odpadních vod využívány v zemědělství. Protože zatím nikdo nepřišel na jinou možnost, jak s nimi nakládat, již od roku 1988 se do Vltavy denně vypouští až 80 tun sušiny. Na svobodě II Jan Brabec Problém krimininality řešil komunistický režim jen dalším zvyšováním trestů odnětí svobody a počtu paragrafů. Z tzv. nápravně-výchovných ústavů se tak staly továrny plné levných pracovních sil, využívající vězně pro práce, kterým se běžný občan vyhýbá.
Domov
Zásah II Jan Brabec Dne 31.8. bylo během bezpečnostní akce "Razie" na území České republiky zajištěno 190 hledaných osob a předvedeno 31 kriminálně závadových osob. Mezi nimi byly i tři dívky zadržené po brutálním zákroku Bezpečnosti ve vinárně "U tří zlatých lvů". Shodou okolností jsem byl zásahu přítomen. Ze světla do tmy Jan Macháček Do Prachatic jsem původně přijel kvůli úplně jiným věcem. Bylo pro mne příjemným překvapením, když jsem zde objevil něco, co jsem nečekal, něco, co se vymyká zkušenostem novináře, který chce pravdivě informovat o naší současné neveselé politické situaci. Plíživá reforma Respekt Komunisté se dnes snaží o reformu své strany, která by nakonec vyústila v jejich novou "vedoucí úlohu" a ekonomickou moc. Tomu je třeba všemi silami zabránit. Ve znamení pokroku Jaroslav Spurný Ptát se vysoce postavených vládních úředníků na stav jejich resortu je vždy ošidné. Málokterý z nich je schopen přiznat, že něco není v pořádku. Všechna očekávání však překonal ing.Tomáš Hradílek, český ministr vnitra, v pořadu československé televize studio Dialog vysílaném 11.9.1990.
Zahraničí
Rumunsko na bodu mrazu Eugen Mihai Ačkoliv formálně je dnes Rumunsko parlamentní demokracií, situace v zemi nápadně připomíná Střední Evropu před pádem totalitních režimů v roce 1989. Velmi tenký led András B. Gálvolgyi Když se v Maďarsku pustí dva lidé do debaty, můžete si být jisti, že v jejím průběhu zazní nejméně tři názory. Nejinak je tomu s tématem Slovenska. Bez sociologické analýzy a bez průzkumu veřejného mínění je obtížné vyslovit nějaký promyšlený závěr.
Ekonomika
Farmakologie potřebuje lék Milena Šindelářová Farmaceutika je velmi specifická oblast, kde se střetává problém etický s problémem ekonomickým (a samozřejmě i dalšími) více než kde jinde. Výroba a vývoj léčiv je všude na světě doménou farmaceutů a lékařů. Ozvěny věcí příštích Martin Weiss Zdá se, že ekonomická reforma po mnoha peripetiích konečně dostává určitější podobu. Po zasedání Hospodářské rady, údajně pro reformu rozhodujícím, a "ekonomickém summitu" na Hrádečku prošel vládní scénář výbory parlamentu, které jej doporučily ke schválení.
Komentáře
Ekologie zápasu s monopolem Bohuslav Blažek Rozhovor nadepsaný "Skandál ve stavebnictví" ve 3.čísle nového týdeníku Československý profit zaznamenává rozhořčení americké firmy Warburg Pincus, která si brousila zuby na síť prodejen odbytové organizace Staviva, pokrývající Čechy a Moravu. Chvála a práva menšin Egon Lánský Za trinásť rokov verejnej existencie Charty 77 - od januára 1977 do jej vstupu do vlády a zvolenia jedného z jej zakladateľov prezidentom - počet signatárov (členov táto občianska iniciatíva nikdy nemala) sotva presiahol 1.500.
Téma
Omnipol - černé divadlo Alfréd Vogel V prvních měsících činnosti vlády národního porozumění a po nástupu Václava Havla do funkce prezidenta přišlo Československo s celou řadou návrhů a iniciativ, které na čas upoutaly pozornost civilizovaného světa.
Rozhovory
Dělítkem je styl myšlení Petr Janyška Rozhovor s Janem Litynským, Kuroňovým spolupracovníkem na ministerstvu práce.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte