Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Rozhovory

Návrat starého strachu

V minulém čísle respektu jsme publikovali část rozhovoru s malířem Crišanem Petrescu, jenž u nás jako první rumunský občan požádal o politický azyl.

V minulém čísle respektu jsme publikovali část rozhovoru s malířem Crišanem Petrescu, jenž u nás jako první rumunský občan požádal o politický azyl. Důvody, které ho vedly k tomuto rozhodnutí, a pohled na vývoj vnitřní situace v Rumunsku, tvoří druhou, i když chronologicky předcházející, část příběhu Crišana Petreska.

Pane Petrescu, jaké byly hlavní příčiny vaší emigrace?

Na odchod z Rumunska jsem pomýšlel již za doby Ceaušeskovy, atmosféra nejhlubší totality a kruté diktatury byla tehdy už prostě nedýchatelná. nejvíce mi vadilo pomyšlení, že by ve stejném neštěstí, jako postihlo naši generaci, měl vyrůstat i náš syn, kterému je teď pět roků. Po prosincové revoluci jsem se myšlenek na emigraci okamžitě vzdal a upnul jsem se k naději, že se demokracie a svoboda po dlouhých desetiletích konečně vrátí i k nám. Radost, kterou jsme tehdy všichni prožívali, začala být sice kalena prvními pochybnostmi už několik hodin poté, co se Fronta národní spásy chopila moci, ale na promýšlení a domýšlení souvislostí tehdy nikdo neměl čas. Bojovali jsme proti teroristům, trvalo to skoro čtrnáct dní, ve dne v noci. Fronta mezitím upevňovala svoji moc a někteří začínali chápat, že jde o exkomunistickou mafii, která opojený národ obelhává.K výraznému tříbení názorů na další perspektivy došlo po 12. lednu, kdy v Bukurešti proběhla první demonstrace proti Frontě a…

v22.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v22.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte