K událostem kolem Náhorního Karabachu, Sumgaitu, Baku, Nachičevanské ASSR, ale koncekonců i Jižní Gruzie, Abcházie a Jižní Osetie nedošlo náhodou a zčistajasna. O ohniscích napětí se vědělo dávno; byla uložena jako miny nehluboko pod povrchem a dalo se předpokládat, že někdy vybuchnou. Překvapením spíš bylo, že vybuchly až teď. Jako rozbuška rozhodně nepůsobila glasnosť - vždyť o tom každý mluvil už dřív, jen sdělovací prostředky se tvářily, jako by se nic nedělo. Nevinil bych ani perestrojku či demokratizaci s jejím uvolněním různých „neformálních“ společností a hnutí - možná by se v nich daly už na počátku najít při troše zlé vůle náznaky nějakého šovinismu a nacionálního záští, ale v zásadě je všechna řídila střízlivá a tolerantní inteligence, až příliš dobře si vědomá, kam by věci mohly dojít, a proto se snažící držet všechny extrémy na uzdě. A pak najednou jako by ji někdo odstavil na vedlejší kolej. V čele se naráz objevili jiní lidé, zazněla jiná hesla a roznesly se nové zaručené zprávy: Tam či onde nás bijí! A šlo se do toho.

Lidé se začali ozbrojovat. Totiž: najednou se mezi lidmi objevily zbraně. Ne nějaké předovky nebo lovecké dvojky, ale armádní samopaly, kulomety, minomety. Zpočátku jen ty. V červnu loňského roku se hovořilo o vyloupených skladech milice. Když jsem se nad tím pozastavil, řekla mi moje gruzínská přítelkyně: Vy si vážně myslíte, že ty zbraně jsou ukradené? Dobrá, a co tedy?

Počátkem října mi spolucestující, s kterým jsem strávil den…

v02.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 22 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v02.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 22 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte