V polské společnosti narůstá nespokojenost. Jak vyplývá z průzkumů veřejného mínění, 82% Poláků žije ve stavu napětí a neklidu. Ještě před půl rokem tomu bylo jinak: lidé byli rádi, že mají „svou vládu“, a všeobecně se věřilo, že hospodářský program vicepremiéra Balcerowicze vyvede zemi z krize. Od ledna nastal značný úbytek optimismu a důvěra ve vládu klesla z 81% na 64%.

Nutno přiznat, že Balczerowiczův plán zkrotil inflaci (2000% v roce 1989!) a pulty obchodů se zaplnily zbožím. Společnost za to však draze zaplatila: zmrazení mezd a zvyšování cen způsobily pokles životní úrovně o jednu třetinu, třicetiprocentní nadprodukce průmyslového zboží má na svědomí nezaměstnanost, na kterou Poláci nejsou duševně připravení. V červnu bylo registrováno půl miliónu lidí bez práce, do konce roku se tento počet má zvýšit na jeden a půl miliónu. Ale to není vše, co zneklidňuje občany Polské republiky.Slibovaný kapitalismus nepřichází. Státní průmyslové podniky stále nejsou předávány do rukou soukromníků nebo akcionářů. V parlamentních komisích se diskutuje snad už nad patnáctým projektem privatizace a mezitím nomenklatura bývalého režimu dál vesele mrhá nebo rozkrádá státní majetek. Nebyla realizována ani tzv.malá privatizace, neboli vrácení malých firem, dílniček a obchodů původním majitelům.Západní byznysmeny lákají do Polska fámy o radikálních ekonomických změnách. Přijíždějí sem investovat, ale zanedlouho zase odjíždějí s vědomím, že v této zemi člověk nemá šanci…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte