Pokud se vám stane, že začnete myslet příliš odtrženě od reality, váš svět bude bizarní, nesdělitelný a ostatním lidem nepochopitelný, když vás osvítí Bůh či dostanete vnuknutí nebo se v praktickém životě budete chovat výrazně neprakticky, bude u vás možná diagnostikována schizofrenie. Pokud bydlíte na Praze 2, máte v tomto případě možnost absolvovat na psychiatrické klinice FN II léčbu, která byla zavedena rakouským psychiatrem Manfredem Sakelem v roce 1935 a neprovádí se už nikde jinde na světě. Jde o insulinové šoky.

Schizofrenici, odmítající často zpočátku jakoukoli komunikaci, více než kdokoli jiný potřebují SPOLEHLIVOU LIDSKOU VAZBU…(Doc.PhDr.Eva Syřišťová, CSc., skripta Skupinová psychoterapie psychóz, 1982)Insulin, který byl obrovským objevem v léčení cukrovky, působí snížení hladiny krevního cukru. U diabetiků se po jeho podání - velmi zjednodušeně řečeno - docílí normálního stavu a zamezí poškození různých orgánů. Při jeho předávkování však dojde ke snížení hladiny glukózy pod nejnižší hranici normy - k tzv. hypoglykémii. Člověk je nejprve podrážděný, agresivní, posléze zmatený, v nejtěžších případech může upadnout do bezvědomí - lékařskou mluvou do hypoglykemického kómatu. A právě to je podstatou léčby schizofrenie pomocí insulinových šoků.Začátky této léčby jsou popsány v knize Boj proti smrti (vyšlo roku 1944). Autor MUDr.Georg Kaufmann líčí, jak po náhodném předávkování insulinu u diabetika, trpícího zároveň schizofrenií, došlo ke zlepšení…

v19.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 20 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v19.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 20 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte