V současné době je Radě národního výboru hl.m.Prahy předkládáno ke schválení „Stanovisko k negativním názorům veřejnosti k investiční výstavbě, zejména k panelové bytové výstavbě“. Návrh podává náměstek primátora ing.arch.Z.Rajniš a je podpořen souhlasem Komise výstavby NVP. Dovoluji si upozornit na jeho obsah.

Návrh počítá s pokračováním panelové výstavby pražských sídlišť až do roku 1993. Děje se tak přesto, že jsou všeobecně známy morální i sociální důsledky bydlení v tomto typu bytové výstavby a přesto, že odborníci se již delší dobu zabývají tím, zda lze vůbec panelové pouště ještě nějakým způsobem humanizovat. Lze-li je oživit a přebudovat, aby se mohly stát člověku skutečným domovem.Co tedy ing.arch.Z.Rajniš předkládá: je pro přijetí „dlouhodobé“ varianty C ze tří posuzovaných možností (A - okamžité zastavení panelové výstavby, B - dostavba pouze rozestavěných objektů, C - pokračování panelové výstavby s ukončením v roce 1993). U úředníka pověřeného především starostí o rozvoj a kvalitu výstavby ve městě, a zároveň architekta, je toto stanovisko udivující. Důvodem jsou mu nejmenší ekonomické ztráty třetí varianty. Pak nepřekvapí, že dává přednost „nejzazšímu únosnému termínu“ jejího ukončení.Ptejme se: když ztráty, tak k čí škodě? O tom, že paneláky již v okamžiku svého předávání uživatelům nevyhovují kvalitou obytného prostředí ani kvalitou konstrukcí, že se do nich musí investovat vysoké částky na marnou údržbu, že postrádají estetickou hodnotu a…

v18.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v18.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na opravy@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte