Používáte nástroj pro blokování reklamy. Příjmy z reklamy umožňují naši existenci.
Podpořte nás a nástroj pro tento web vypněte (návod). Nebo si pořiďte předplatné a reklama se vám nebude zobrazovat. (E-shop)

Obtěžuje vás reklama?
Předplatitelům ji nezobrazujeme.

Reklama
 
Zahraničí

Smutné dědictví Pobaltí

Obyvatelé tří pobaltských států dnes pykají za bezohledné rozmisťování průmyslové výroby, řízené centrálními orgány z Moskvy. Varovné signály byly dlouho přehlíženy nebo zcela ignorovány a následky jsou již všudypřítomné.

Obyvatelé tří pobaltských států dnes pykají za bezohledné rozmisťování průmyslové výroby, řízené centrálními orgány z Moskvy. Varovné signály byly dlouho přehlíženy nebo zcela ignorovány a následky jsou již všudypřítomné.

Uvést po desítky let znečišťované životní prostředí do přijatelného stavu bude stát podle odhadu ekologů jenom v Litvě 30 miliard rublů. Prakticky denně jsou zveřejňovány informace svědčící o tom, že ekologický šlendrián dosáhl stavu, kdy je již přímo ohroženo zdraví a v řadě případů i životy obyvatel.Podél Rižského zálivu se táhnou tabulky varující před koupáním a například ve Ventspilsu najdeme na místních plážích i v pouhých čtyřech až pěti opravdu horkých letních týdnech jen velmi málo turistů. Je to důsledek znečištění moře, kam řeka Venta přináší tuny těžkých kovů a ropných odpadů. Ve městě jsou sklady hydroxidu draselného, amoniaku a největší ropný přístav SSSR. Bezohledná průmyslová politika odsoudila toto bývalé hanzovní město Windau prakticky k zániku. Jeho 50.000 obyvatel žije prakticky na sudu s prachem. Veškeré podniky jsou včleněny do areálu města a nedostatečná bezpečnostní opatření jsou alarmující.Jediná havárie, jediná jiskra v ropném terminálu může spustit řetězovou reakci schopnou v několika minutách obrátit město i s obyvateli v ruiny a spáleniště. Denně jsou na nákladní lodi (převážně západních států) čerpány, respektive nakládány ropa, metanol, amoniak, hydroxid draselný i stovky dalších chemikálií. Navíc nemá nikdo ani…

v17.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 23 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v17.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 23 článkům z tohoto vydání.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.
Reklama

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte