Ve středu 7.t.m. se místopředseda federální vlády Hromádka v thajském letovisku Jomtien vyslovil pro větší autonomii jednotlivých sovětských republik, ale podle jeho názoru by vzhledem k jejich vzájemné hospodářské propojenosti „bylo nerozumné, kdyby usilovaly o úplnou nezávislost“. Tím se místopředseda vlády, který zůstává synodním seniorem českobratrské evangelické církve (ačkoli tuto svou funkci nyní neplní), dostal do rozporu s lotyšskými evangelíky. Ti totiž, stejně jako litevští katolíci, usilují o úplnou obnovu své státní suverenity z doby mezi světovými válkami. Nelze než dát jim za pravdu. „Propojenost“ s ostatními zeměmi impéria zaokrouhleného Stalinem přivedla Lotyše tak daleko, že jich je dnes na území Lotyšské SSR jen 52% a v Rize jen 25%. V 20. a 30.letech byli díky prosperujícímu zemědělství a průmyslu (začali vyrábět automobily a chystali se na výrobu letadel) na úrovni Dánska. Kremelští plánovači zničili podstatnou část jejich polí a luk postavením obrovských prodělečných průmyslových komplexů, které změnily celou zemi v jedovaté smetiště. Většina těhotenství končí v Lotyšsku potratem. Po staletí sbíraly lotyšské děti na pobřeží jantar, ale dnes už nesmějí, protože jantaru je podobná jakási fosforečná sloučenina, jeden z vedlejších produktů dnešního lotyšského průmyslu, která se v kapse sama vzněcuje, takže na neopatrných dětech začínají hořet šaty, když se z pláže vracejí domů.

Rozumných důvodů pro setrvání Lotyšů v SSSR je mnoho, ale všechny jsou…

v01.jpg
Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům týdeníku Respekt.
Odemkněte si všech 18 článků vydání zakoupením čísla nebo předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Zadejte své údaje a zvolte způsob platby

Předplatné bude automaticky prodlužováno. Funkci můžete kdykoli zrušit.

Rychlá online platba

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na predplatne@economia.cz nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den 
od 7.30 do 17.00, mimo pracovní dobu je k dispozici záznamník).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

v01.jpg
Odemkněte tento článek
Získáte přístup ke všem 18 článkům z tohoto vydání.
Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte