Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda
Často hledáte, jak…

The Economist

Já + oni = my

Pojetí člověka jako ekosystému zahrnujícího řadu spolupracujících a soupeřících druhů by mohlo změnit lékařskou praxi

63 0 A R35 2012 • Autor: Respekt
63 0 A R35 2012 • Autor: Respekt

Co je člověk? Z biologického hlediska je odpověď zdánlivě jasná. Lidská bytost je jedinec vzešlý z oplodněného vajíčka, v němž se spojily geny matky a otce. Stále větší skupina biologů však tuto definici považuje za neúplnou. Nedívají se na lidi pouze jako na jednotlivce, nýbrž jako na ekosystémy. Podle nich je potomek z oplodněného vajíčka pouze jednou složkou systému. Do toho patří také biliony bakterií, z nichž každá je rovněž jedinečná a které má člověk ve střevech, v ústech, na hlavě, na pokožce a ve všech štěrbinkách a otvorech, jež narušují povrch jeho těla.

Dospělý zdravý člověk má jen ve střevech zhruba 100 bilionů bakterií. To je desetkrát více bakteriálních buněk, než má v sobě buněk pocházejících ze spermie a vajíčka svých rodičů. Jsou to navíc velmi rozmanité potvůrky. Z vajíčka a spermie vzejde asi 23 tisíc různých genů. V mikrobiomu, jak se souborně označují bakterie komensalisticky žijící v těle, jich podle odhadů jsou asi tři miliony. Řada z nich jsou nepochybně jen variace na jediné téma, ale u stejného množství tomu tak není; a i ty genově nejpodobnější přispívají do genetické směsice lidského těla.

A je to skutečně systém, neboť evolucí získaly breberky i jejich lidský hostitel společné zájmy.…

Tento článek je v plném znění dostupný předplatitelům.

Odemkněte si článek zakoupením předplatného. Pokud jste již předplatitel/ka, přihlaste se.

Pořízením předplatného získáte přístup k těmto digitálním verzím už v neděli ve 12 hodin:

Respekt.cz
Android
iPhone/iPad
Audioverze

I. Vyberte si délku předplatného


II. Vyberte si něco navícZadejte své údaje a zvolte způsob platby

Odesláním objednávky beru na vědomí, že mé osobní údaje budou zpracovány dle Zásad ochrany osobních a dalších zpracovávaných údajů, a souhlasím se Všeobecnými obchodními podmínkami vydavatelství Economia, a.s.

Nepřeji si dostávat obchodní sdělení týkající se objednaných či obdobných produktů společnosti Economia, a.s. >>

Předplatné se uzavírá na dobu neurčitou.

V případě, že potřebujete daňový doklad, chcete objednat předplatné do zahraničí nebo byste například chtěli předplatné posílat na jinou adresu jako dárek, přejděte na e-shop Economie.

Máte dotazy ohledně předplatného? Neváhejte nás kontaktovat na [email protected] nebo +420 217 777 888 (každý pracovní den od 7.30 do 17.00).

Platbu kartou i on-line platbu zabezpečuje
Uvedené ceny jsou včetně DPH.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].