Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Stalo se

První deska Anety je na světě

Ne, to není chyba. Tento týden se na pultech obchodů objevila pod titulem Dotyk dlouho očekávaná deska Anety Langerové. I přesto, že je to už její třetí album v řadě, je možné ji považovat za skutečnou autorskou prvotinu.

Ne, to není chyba. Tento týden se na pultech obchodů objevila pod titulem Dotyk dlouho očekávaná deska Anety Langerové. I přesto, že je to už její třetí album v řadě, je možné ji považovat za skutečnou autorskou prvotinu.

A jaká je? Jednadvacetiletá Langerová, která téměř přesně před třemi lety zvítězila v prvním ročníku soutěže Česko hledá SuperStar, absolvuje na Dotyku svou premiéru jako textařka více než poloviny písní a také coby autorka velké části hudby. Naplňuje tak doporučení o dvě generace staršího hudebníka Ivana Krále, aby se vydala svou cestou, byť by byla sebetrnitější.

Je dobře, že Aneta nezvolila lehčí cestu napomádované celebrity. Na desce je jasně patrné, že hledá způsob, jak se nepřetvařovat. To ale k dobré prvotině nestačí.

Hudebně je deska velmi křehká. Lomí se do tří rovin: kytarový pop střídá jemné elektro a la Ecstasy of Saint Theresa (producentem je její lídr Jan P. Muchow) a intimní, téměř akustické skladby. I když jsou písně pěkně profesionálně „vystřihnuté“, celek se jeví jako ne zcela čitelný mix a charakter Anety coby svébytné umělkyně se z ní ještě moc nevyloupne.

Nejblíže „pravdě“ je zřejmě jemná akustická verze skladby Podzim zařazená úplně na závěr desky.

Zpěvačka se koneckonců k tvůrčímu tápání sama nahlas přiznává například v písni Hledám, mířím, netuším. Tím zároveň potvrzuje, že v textech můžeme často čekat mlácení prázdné slámy. Z písní je také zřejmá silná zavinutost do sebe sama, převažující náladou desky je melancholie. Silnější sdělení, které by mířilo ven ke světu, zatím chybí. Aneta v jednom textu tvrdí, že „žije pro chvíle nadšení“, později ale dodává, že „míří za křehkou euforií“.

Přes všechny výhrady se však nutné říct, že album nevyšlo předčasně. Z jeho nedokonalosti není třeba dělat nějakou velkou vědu. Aneta spadla z výšin zpátky na zem a ještě se stále otřepává. Postavila novou kapelu, jejímž členem je i zajímavý klávesista a skladatel Jakub Zitko, a míří s ní do malých klubů. Novou desku Dotyk pokřtí 19. června v pražském Paláci Akropolis.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].