Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Stalo se

Happy end pana Tuffina

Městský soud v Praze dnes přiznal Malcolmu Tuffinovi odškodnění. Nenápadnou zprávou z agentur zřejmě končí příběh ostudy hlavního města a následně i českých soudů.

Městský soud v Praze dnes přiznalMalcolmu Tuffinovi odškodnění. Nenápadnou zprávou z agentur zřejmě končí příběh ostudy hlavního města a následně i českých soudů.

Pan Tuffin je onen nešťastný britský turista, na něhož před čtyřmi roky o Vánocích spadl na Staroměstském náměstí třítunový vánoční smrk, přelámal mu nohy a zranil páteř. Majitel stavební firmy Tuffin dodnes bojuje s následky zranění a chodí o holi. Přitom se od té doby snažil dostat odškodnění a přiznání odpovědnosti pražského magistrátu.

Před rokem mu dal za pravdu soud – Obvodní soud pro Prahu 1 mu přiznal dva a půl milionu korun, za odpovědné prohlásil tehdejšího provozovatele vánočních trhů a pražský magistrát a uložil oběma zaplatit polovinu částky.

Radnice se odvolala. Za všechno prý můžou trhovci. Ti se ovšem také odvolali a přišli s ještě originálnějším vysvětlením – za vše může strom (měl nekvalitní dřevo) či přímo britský turista, měl prý před padajícím obrem utéct.

Dnešní rozsudek vypadá konečně jako happy end v rámci možností – odvolací soud potvrdil odpovědnost města a provozovatelů trhu a přiznal Tuffinův nárok na odškodnění. Spor se sice ještě vrátí k obvodnímu soudu, ale nikdo nepředpokládá, že by rozhodl jinak než před rokem – tedy že Britovi náleží dva a půl milionu korun. „Spor tedy považuji za vyhraný,“ říká spokojeně Tuffinova advokátka Marie Cilínková.„Klíčové je, že byla potvrzena odpovědnost.“

Svému klientovi se prý ještě za kanál nedovolala, ale předpokládá, že bude mít radost. Kdo spokojený příliš není, je magistrát a firma, který trh provozovala. Radnici zjevně nejde ani tak o peníze, jako spíš o „princip“ – Malcolmu Tuffinovi totiž sice už dříve mimosoudně vyplatila 400 tisíc korun, ale vytrvale odmítá přiznat svoji odpovědnost. Po dnešním rozsudku toho radnici a trhovcům moc nezbývá, mohou jedině podat dovolání k Nejvyššímu soudu. Zda to udělají, nevíme. „Rozhodnutí zatím nepadlo,“ vzkazuje právní zástupkyně magistrátu Věra Svitáková.

Dnešní výrok je další v řadě, který pomáhá definovat odpovědnost institucí vůči jedinci. Před nedávnem ostravský soud rozhodl, že frýdecko-místecká nemocnice má zaplatit Karlu Martinákovi za nepovedenou operaci nosní přepážky, po níž je trvale postižený, dva a půl milionu a doživotní rentu k tomu. Soud řekl – přesto, že se neprokázala chyba personálu, nemocnice nese odpovědnost.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].