Pozadí astronaut Brázda
Pozadí astronaut Brázda

Reklama

Často hledáte, jak…

Stalo se

Bakunin dobyl Broadway

Zatímco zlínský rodák Tom Stoppard triumfuje na prknech Národního divadla svou exkurzí do života českých disidentů s názvem Rock’n’roll, v New Yorku se v noci na dnešek dočkalo rekordního počtu cen v rámci prestižního divadelního klání Tony Awards jeho předchozí dílo z roku 2002.

Zatímco zlínský rodák Tom Stoppard triumfuje na prknech Národního divadla svou exkurzí do života českých disidentů s názvem Rock´n´roll, v New Yorku se v noci na dnešek dočkalo rekordního počtu cen v rámci prestižního divadelního klání Tony Awards jeho předchozí dílo z roku 2002. Monstrózní osmiapůlhodinová trilogie The Coast of Utopia (Na březích Utopie) získala sedm sošek, což se za celou jedenašedesátiletou historii soutěže žádné činohře nepodařilo. Stopparda v poslední době nejvíce zajímá role intelektuálů na pozadí bouřlivých dějinných změn, v „Utopii“ se soustředil na osudy ruských politických radikálů v polovině 19. století.

Děj se točí kolem trojlístku Michaila Bakunina,Alexandra GercenaVissariona Bělinského, scéna je ozvláštněna trojdimenzionálními laserovými projekcemi na principu Laterny magiky a děj rozmáchnuté trojdílné ságy, jak Stoppard s nadsázkou poznamenal, složitostí připomíná Hvězdné války.

Jeden z nejuznávanějších dramatiků současnosti, který si cenu Tony za nejlepší hru odnesl již počtvrté, prý dostal chuť ponořit se do doby panování cara Mikuláše I., poté co se dočetl o střetu radikálního literárního kritika Vissariona Bělinského s ruskými emigranty v pařížském exilu.

Že Broadway v uplynulém roce patřila devatenáctému století, potvrdil jednoznačný úspěch muzikálu Spring Awakening (Probouzení jara), natočeného podle kontroverzní hry Franka Wedekinda z roku 1891. Příběh o rebelujících německých teenagerech ze sklonku předminulého století posbíral osm sošek v muzikálových kategoriích.

Anglický deník Guardian si v souvislosti s letošním ceremoniálem povšiml britské hegemonie v rámci amerických cen. Na Broadwayi, kde již druhým rokem překračuje návštěvnost magickou hranici 12 milionů diváků, slaví v současné době mimořádný úspěch londýnské produkce a v rámci nominací na cenu za nejlepší hru soutěžily výhradně inscenace, které vznikly na ostrovech.

Stoppardův Rock’n’roll by měl mít v New Yorku premiéru na podzim. Bude mít příběh inspirovaný osudy Václava HavlaPlastic People of The Universe podobně nadšené přijetí jako odysea ruských učenců? Uvidíme za rok.

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na [email protected].