Jak podle studentů ovlivňuje komunistická minulost naši současnost
 
Vyhlášení výsledků soutěže Stíny minulosti
Vyhlášení výsledků soutěže Stíny minulosti • Autor: Kryštof Kříž pro Jeden svět

Během slavnostního zahájení 16. ročníku Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět byli v pražské Lucerně vyhlášeni také výherci studentské literární soutěže Stíny minulosti. 

Úkolem letošního ročníku bylo napsat reportáž, esej nebo rozhovor na téma: "Jak ovlivňuje komunistická minulost naši současnost? Dotýká se i vaší rodiny? Jak by se s obdobím komunistického režimu měla společnost vyrovnat? Jak posuzovat míru selhání a vinu konkrétních osob?"


Celkem se soutěže zúčastnilo 94 mladých lidí ve věku od 15–20 let z celé republiky. Vítěze vybrala porota ve složení redaktorů týdeníku Respekt Marka Švehly, Ivana Lampera a ředitele Jednoho světa na školách Karla Strachoty. První místo získala Klára Bednářová z Gymnázia Olomouc, druhá skončila Kristýna Hynková z Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě – Porubě, třetí skončil Martin Kuba ze SPŠE v Mohelnici. Vítězné práce si můžete přečíst po prokliku na jména jejich autorů.

„Klára Bednářová: Pro naši generaci je velice snadné odsoudit každého, kdo byl v komunistické partaji, ale máme na něco takového vůbec právo? Myslím si, že máme. Ano, soudit dobu, kterou jsme sami nezažili, je jistě obtížný úkol. Snažím se chápat rozčarování z druhé světové války i pochopit nadšení prostých lidí z úchvatné marxistické ideje, ale nejpozději v padesátých letech už člověku, který měl otevřené oči, muselo být jasné, o co jde. Chápu, že chybovat je lidské, ale člověk, který není schopen otevřené sebereflexe, by dle mého neměl žádat o veřejnou funkci.“

Tweetni to


IMG 6614LR
IMG 6614LR • Autor: Respekt

Zleva Marek Švehla, Martin Kuba (3. místo), Kristýna Hynková (2. místo). Klára Bednářová (1. místo) a Karel Strachota (ředitel JSNŠ)         foto: Kryštof Kříž pro Jeden svět

Pokud jste v článku našli chybu, napište nám prosím na web@respekt.cz.
Chcete-li článek okomentovat nebo nás upozornit na chybu, přihlaste se nebo se zaregistrujte. Nejzajímavější příspěvky zveřejníme.

Vyhledávání

Tip: Vyhledávejte dle autora pomocí autor: autor:”Erik Tabery” další tip

Výsledky vyhledávání

Hledám o sto šest
Vyskytla se chyba, zkuste to znovu.

Nejvíce hledáte